Garncarska Wioska w Kamionce

Miejsce atrakcyjne dla dzieci i dorosłych.

O WIOSCE GARNCARSKIEJ W KAMIONCE

Garncarska Wioska to  wioska tematyczna działająca we wsi Kamionka k/Nidzicy. W niej odtwarzane są zawody, z którymi coraz rzadziej można się spotkać, kultywowane są dawne tradycje i obyczaje.

Miejsce to powstało, bo tak naprawdę Nidzica od wieków  związana była z rozwojem rzemiosła. Działały tutaj cechy piekarzy, rzeźników, szewców, krawców i garncarzy, od których pochodziła nazwa podmiejskiej Góry Garncarskiej. Okolice Nidzicy  bogate były w zasoby gliny. Wyrabiano tutaj artystycznie zdobione kafle, a w XVI wieku wytapiano  żelazo z rudy darniowej. Browar nidzicki wytwarzał piwo. W Nidzicy działali producenci sanek, sukiennicy i kapelusznicy. W XIX wieku w Nidzicy działała jedyna na Mazurach wytwórnia kapeluszy słomianych. Raz w tygodniu odbywały się targi, na początku w niedziele, a później dwa razy w tygodniu  w środy i w soboty. Obecnie, Garncarska Wioska organizuje jarmarki raz w miesiącu od jarmarku wielkanocnego do jarmarku bożonarodzeniowego , od maja do września w każdą pierwszą sobotę miesiąca.

To miejsce zaprasza do zwiedzania obiektów: garncarni, kuźni mazurskiej, Jarzębinowego Amfiteatru,Rajskiego Ogrodu , Galerii „SKARBY ZIEMI”, 200 letniej stodoły mazurskiej, ekspozycji tradycyjnych sprzętów wiejskiego gospodarstwa mazurskiego, domu pracy twórczej dla dzieci i młodzieży NIEZAPOMINAJKA.

WARTO WIEDZIEĆ

Garncarska Wioska oferuje produkty ceramiczne, krawieckie, pamiątki regionalne, wyroby z papieru czerpanego. Zaprasza też na warsztaty i pokazy ceramiczne, bibułkarskie, florystyczne, malowanie na szkle, warsztaty witrażowe i wytwarzania papieru czerpanego.

W Garncarskiej Wiosce można wykupić jeden z pakietów zwiedzania z przewodnikiem.

Głodni mogą tutaj wpaść do Gospody Ptasie Radio na posiłek.

Źródło informacji i zdjęć: http://garncarskawioska.pl oraz https://www.facebook.com/pg/garncarska.wioska/photos/?ref=page_internal

Rate and write a review

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kamionka 5
Kamionka 14-200 warmińsko-mazurskie PL
Get directions
  • Atrakcje dla przedszkolaków (3-6)
  • Atrakcje dla starszaków (7+)