Kopalnia Guido

Miejsce atrakcyjne dla dzieci i dorosłych

O KOPALNI GUIDO

W kopalni na odwiedzających czekają dwa  poziomy wydobywcze: 170 m i 320 m. Pod ziemię zjeżdża się dzięki autentycznej szoli, takiej samej, jaką używają górnicy na czynnych kopalniach, a zjazd tak głęboko pod ziemię zajmuje dosłownie kilka sekund.

Na wyższym poziomie przewodnik opowiada o trudzie pracy w kopalni z początku XX wieku – okresu mechanizacji, postępu technologicznego, ale także o okresie najsilniejszego kultu św. Barbary w górnośląskim górnictwie.  Tutaj jest okazja, by zajrzeć do oryginalnie zachowanych stajni końskich i dowiedzieć się, jaką rolę odegrały konie w historii górnictwa. Zwiedzając poznaje się też niebezpieczeństwa czyhające na górników pracujących pod ziemią (dzięki multimedialnym efektom niemal się czuje zagrożenie). Na koniec zwiedzania tego poziomu odwiedza się kaplicę świętej Barbary.

Natomiast na poziomie 320 m odbywają się pokazy pracy wielkich maszyn górniczych i przejazd elektryczną kolejką podwieszaną. Tutej odwiedzający mają okazję zapoznać się z rozwoem techniki górniczej od końca XIX wieku aż do czasów współczesnych. Dodatkowo na tarsie zwiedzania przechodzi się przez prawdziwy labirynt górniczych wyrobisk – w którym momentami jest stromo i ciasno, co trzeba brać pod uwagę pod kątem zwiedzania z dziećmi.

WARTO WIEDZIEĆ

Zwiedzanie trwa 2,5 – 3 godzin, a długość trasy to 3,5 km.

Minimalny wiek odwiedzających to 6 lat (młodsze dzieci mogą zwiedzać Kopalnię Królowa Luiza.

W Kopalni temperatura pod ziemią wynosi 13-16 stopni niezależnie od pory roku, zalecany jest odpowiedni ubiór i obudwie z płaską podeszwą.

Z uwagi na różnice ciśnień, odradzane jest zwiedzanieprzez osoby z ciężkimi schorzeniami oraz przez kobiety w ciąży (ewentualnie należy to wcześniej skonsultować z lekarzem).

Jest możliwość zakupu biletów online.

Źródło informacji i zdjęć: https://kopalniaguido.pl

Rate and write a review

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 Maja 93
Zabrze 41-800 śląskie PL
Get directions
  • Atrakcje dla starszaków (7+)