Flisak i żaby

Pomnik interesujący dla dorosłych i dzieci

O POMNIKU

Na toruńskiej starówce znajdziecie fontannę z chłopcem grającym na skrzypkach i „słuchającymi jego gry” żabami. To chłopiec o imieniu Iwo – który był biedny i pracował jako flisak, czyli zajmował się rzecznym spływem towarów (pływał tratwa po Wiśle i spławiał drewno do Gdańska). Gdy pewnego dnia w Toruniu pojawiła się plaga żab to właśnie Flisak swoją cudowną grą uratował miasto. Grał tak pięknie, że żaby zgromadziły się wokół niego i podążały za nim krok w krok. Tym sposobem chłopak wyprowadził zielone stworki z miasta, a w nagrodę… w nagrodę mógł ożenić się z najpiękniejszą Torunianką – córką Burmistrza, w której kochał się od dawna. Całą legendę przeczytacie w toruńskich księgach lub usłyszycie od lokalnych przewodników.

Mi w tym wszystkim trochę żal córek, co były nagrodami, no ale cóż… historii nie zmienię 😉 Mogę tylko dodać, że podobno Flisak kochał się w tej pięknej dziewczynie od dawna wiec dzięki żabom spełniło się jego marzenie. Kto chce spełnić swoje podobno powinien pogłaskać jedną z żab siedzących na fontannie. Niektórzy szukają też szczęścia wrzucając do niej monety, choć mam wrażenie, że tym sposobem fundują szczęście nie sobie, a studentom, którzy mogą się wzbogadzić nocą 😉

WARTO WIEDZIEĆ

W pobliżu pomnika może być trudno zaparkować.

Na wypadek gdyby dzieci nie mogły powstrzymać się od wrzucania pieniążków do fontanny dobrze mieć troszkę drobnych monet w kieszeni ;-).

Rodzinny Kmpas poleca zapoznanie dzieci z historią Flisaka 🙂

Rate and write a review

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

rynek Staromiejski 1
Toruń 87-100 kujawsko-pomorskie PL
Get directions
  • Atrakcje dla przedszkolaków (3-6)
  • Atrakcje dla starszaków (7+)