Wydział zabaw w Europejskim Centrum Solidarności

Wydział zabaw to sala zabaw z zarówno typowymi, jak i zupełnie zaskakującymi atrakcjami. Doskonale czują się tu zarówno raczkujące maluszki, jak i szalejący przedszkolaki czy mali uczniowie. A rodzice w jej pobliżu mają mnóstwo wystaw oferowanych przez Europejskie Centrum Solidarności.

„Wydział zabaw” brzmi jak najcudowniejszy wydział na jakimś baśniowym uniwersytecie 🙂 A w rzeczywistości jest to chyba jedna z najpiękniej zlokalizowanych (i nazwanych ;-)) sal zabaw w Polsce. Nowoczesny budynek, przestronne wnętrza, taras widokowy z pięknym widokiem na panoramę Gdańska i wystawy dedykowane historii Solidarności i ruchów opozycyjnych są otoczeniem dla tej dziecięcej przestrzeni. To miejsce niby podobne jest do większości tego typu atrakcji, a jednak jest nieco inne. Zapraszam do lektury i obejrzenia zdjęć, by dowiedzieć się czemu.

CO ZNAJDZIEMY W WYDZIALE ZABAW?

Do wydziału zabaw wchodzi się o pełnych godzinach na 60 minut. W środku sezonu turystycznego dzieci zabawnie gromadzą się pod szlabanem bezlitośnie odmierzającym ten czas. Poza sezonem można cudownie trafić i być jedynym strażnikiem wejścia do rozrywkowego raju 😉

Nie byłoby sali zabaw bez małpiego gaju, zjeżdżalni i piłeczek. Zapytajcie jakiegokolwiek dziecka. Te atrakcje również tutaj są i oczywiście spotykają się z entuzjazmem i wypiekami na twarzach maluchów.

Są również duże, miękkie klocki, z których można budować, ale też zrobić sobie układankę.

Prócz tego, jest tutaj wiele ciekawych, aczkolwiek tajemniczych atrakcji, które sama poznałam dopiero przy trzeciej wizycie w tym miejscu. Funkcje poszczególnych zabawek-urządzeń nie są opisane i nawet jeśli zauważysz, że one są to…nie masz pojęcia od której strony się do nich dobrać.  Tak było na przykład z maszyną do wysyłania listów, która sobie stoi uśpiona. Nigdy nie widziałam, by ktoś z niej korzystał, aż tu nagle…podchodzi do nas Pani z załogi i pokazuje, że maszyną ze stemplami można pisać, a napisany zaś list należy wysłać do tajemniczego odbiorcy. Tylko jak to zrobić? Sami byśmy się nie domyślili…Nigdy w życiu!

 

 

Uchylę Wam rąbka tajemnicy, bo nie rozumiem, czemu szczegóły na temat tutejszej „poczty” tajemną wiedzą się stały. Gdy zawędrujecie do Wydziału zabaw szukajcie maszyny ze stemplami, bocznej szuflady z czystymi kartkami, kapsuły pocztowej, do której wkłada się napisany stempelkami list. Potem włóżcie kapsułę do skierowanej na podłogę rury, przytrzymajcie aż podmuch powietrza ją zabierze z Waszych rąk. Śledząc wzrokiem wędrującą kapsułę, nie przejmując się jej krótkimi postojami, poszukajcie wszystkich rur transportujących ją do celu. Odkryjcie tym samym do kogo trafi Wasza wiadomość, a po chwili cieszcie się odpowiedzią z niespodzianką (wróci do Was tą samą drogą).

W Wydziale zabaw można również wciągnąć się w gry związane z tematyką wodną.

Małych kombinatorów przyciągają też nietypowe „klocki z rur”. Żeby je składać, trzeba dopasowywać wielkość otworów. Kształt rury zmienia bryłę, a na jej końcu miga kolorowe światełko. Wciągające 😉

 

Wydział zabaw to również „zabawa geografią”.

Wydział zabaw to także wiele innych atrakcji. Polecam Wam bardzo wizytę w tym miejscu. I nie poddawajcie się jeśli nie wiecie, do czego coś służy – pytajcie obsługę, albo testujcie aż do skutku.

 

NA ZAKOŃCZENIE

Co prawda w czasie naszych trzech wizyt zdarzało się, że niektóre rekwizyty były popsute, ale wydaje mi się, że to się zdarza w każdym miejscu. Jeśli będziecie w Gdańsku serdecznie polecam to miejsce. Tylko uwaga:  w Europejskim Centrum Solidarności jest też sklepik z pamiątkami z PRLu. Mój syn nie chciał wyjść bez samochodów. Ja za to wzruszyłam się widząc skarbonkę jabłuszko. Tak więc uważajcie na ten sklepik 😉

Daj znać, jeśli przeczytałaś/przeczytałeś i chcesz, żebym opisywała i publikowała zdjęcia z kolejnych miejsc. To moja jedyna zapłata za to, że to robię 😉

 

 


Mam nadzieję, że w tekście już znalazłaś/eś trochę inspiracji na wycieczki z dzieckiem. Zachęcam Cię również do:

  • przeglądania MAPY atrakcji dla dzieci. Jestem przekonana, że znajdziesz na niej wiele miejsc, które Cię zaskoczą i nabierzesz ochoty na wycieczki.
  • korzystania z WYSZUKIWARKI, dzięki której możesz przeglądać atrakcje dla dzieci naniesione na mapę Polski. To narzędzie umożliwia znalezienie ciekawych miejsc po kategoriach lub miejscowościach, dodatkowo pomaga w znalezieniu ciekawych przystanków na różnych trasach.
  • polubienia mojego fp na Facebooku. Dzięki temu będę mogła informować Cię, gdy pojawią się nowe wpisy z pomysłami na wycieczki lub relacje z odwiedzonych przez Rodzinny Kompas miejsc.
  • zaglądania do nas od kuchni przez obserwację mojego Instagrama.
  • oglądania filmów Rodzinnego Kompasu na YouTube. Filmy pokazują dużo więcej niż zdjęcia. Dzięki nim można praktycznie poznać “atmosferę” miejsc, które odwiedzamy i łatwiej jest podjąć decyzję, czy Tobie i Twoim dzieciom się tam spodoba.
  • czytania Bloga, a na nim relacji z wizyt w najciekawszych miejscach, zestawień z propozycjami na rodzinne wycieczki, dziecięcych przewodników po polskich miastach, informacji o obniżonych cenach biletów i wielu, wielu innych ciekawych tekstów. udostępniania treści, które uważasz za wartościowe znajomym (w szczególności tym mającym dzieci).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *