Zamek w Chęcinach
PIĘKNY ZAMEK NA WZGÓRZU W CHĘCINACH
Nie da się przeoczyć zamku w Chęcinach. Góruje nad okolicą i widoczny jest z odległości kilku kilometrów. Wzniesiono go na przełomie XIII i XIV wieku jako zamek książęcy. W kolejnych latach służył jako skarbiec, jako więzienie, a później jako rezydencja rodzin królewskich. Był kilkakrotnie niszczony, przebudowywany, znów niszczony i odnawiany. Obecnie udostępniony jest turystom jako trwała ruina.
Przez pewien czas w chęcińskim zamku przebywała królowa Bona i z tym wydarzeniem wiąże się legenda, prowadząca nas do zamkowego ducha – Białej Damy, pod postacią której ma się ukrywać właśnie królowa Bona… Otóż królowa zatrzymała się na zamku w Chęcinach podczas swojej podróży do rodzinnych Włoch. Po dłuższym odpoczynku zapakowano dobytek królowej na 12 wozów – lub 24, różne są wersje tej opowieści – ciągniętych przez 140 koni. Wozy były jednak tak ciężkie, że podczas przeprawy przez rzekę Nidę załamał się pod nimi most. Skarby królowej, w tym pieniądze i kosztowności, wpadły do wody. Ku rozpaczy Bony nie udało się wyłowić i zabrać ze sobą wszystkiego… Królowa do końca życia nie mogła przeboleć utraty części majątku i po śmierci zaczęła błąkać się po zamkowych murach w poszukiwaniu reszty swoich skarbów.
ATRAKCJE DLA DZIECI W ZAMKU?
Dzieciakom zamek w Chęcinach na pewno się spodoba. Z zamkowego wzgórza rozpościera się przepiękna panorama na okolicę – jeszcze piękniejsze widoki zobaczymy po „zdobyciu” wieży. W środku możemy zajrzeć do najprawdziwszego skarbca, wypełnionego skrzyniami, z których wysypują się złote monety (czyżby utracony skarb królowej Bony?) Na pięciolatkach zrobiło to ogromne wrażenie – zaczęły opracowywać plan dostania się do skarbca i zdobycia łupu 🙂 Ponadto można poprzymierzać różnego rodzaju hełmy (metalowe! autentyczne! nie żaden plastik!), chwycić miecz i tarczę, wskoczyć na konia (ten nie jest już prawdziwy, ale i tak wygląda fajnie) i uwiecznić to na fotografii (zdjęcia na koniu są dodatkowo płatne). Można też spróbować sił w strzelaniu z łuku… albo pozwolić zamknąć się w klatce pełniącej funkcję więzienia. Nie ma nudy!
WARTO WIEDZIEĆ
Zamek czynny jest przez cały rok, jednak godziny jego otwarcia zmieniają się w zależności od sezonu i warto sprawdzić informacje na stronie internetowej. Dla zwiedzających dostępny jest bezpłatny parking, usytuowany przy ul. Jędrzejowskiej. Droga do zamku wiedzie pod górę i nie stanowi problemu dla wózków – można nimi swobodnie wjeżdżać na dziedziniec.
Cyklicznie organizowane jest wydarzenie „Noce na zamku”, podczas którego uczestnicy mogą poznać historie i legendy związane z warownią, obejrzeć pokazy ognia i iluminacji świetlnych, spotkać rycerzy, a nawet Białą Damę. Bilety na to wydarzenie trzeba kupować z dużym, nawet parotygodniowym wyprzedzeniem.
Wpis oraz zdjęcia przygotowała Katarzyna Ausz – Ambasadorka Rodzinnego Kompasu.
Wiele lat wcześniej byłam tu sama, po latach wróciłam z dziećmi, bo tak mi się podobało. Dzieci też zadowolone 🙂