Osada Średniowieczna

Miejsce ciekawe dla dzieci i dorosłych.

OSADA ŚREDNIOWIECZNA – ŚWIAT SPRZED KILKUSET LAT

W samym sercu Gór Świętokrzyskich, u podnóża Łysej Góry wyrosło miejsce, które przeniesie nas w czasie wstecz o kilka stuleci. To Osada Średniowieczna – jej zwiedzenie przybliży nam odpowiedź na pytanie, jak żyli i co robili nasi przodkowie w odległych „mrocznych wiekach”.

Osada to zbiór drewnianych chat z XII-XIV stulecia (oczywiście są to rekonstrukcje), ukazujących życie dawnych Słowian w sposób poniekąd interaktywny. W każdej z chat można zapoznać się z innym rzemiosłem: znajdziemy tu warsztat garncarski, rymarski, szewski i ciesielski. Jest też chata kowala, tkaczki i zielarki oraz gospodarstwo domowe. Na każdym ze stanowisk spotkamy ubranego w strój epoki rzemieślnika, który wprowadzi nas w sekrety swojego zawodu. Tutaj obejrzymy i powąchamy zioła, posmakujemy podpłomyka, dowiemy się jak dawniej robiono buty… i skąd wzięły się koturny. I nie tylko! Dużo, dużo wspaniałych opowieści i ciekawostek. Klimatu dodają ustawione gdzieniegdzie drewniane posągi bóstw słowiańskich. Można też spotkać tu kury, gęsi, kaczki i króliki.

MOCNE STRONY OSADY

Osada to nie muzeum, więc… nie poprzestajemy na oglądaniu! Dotykamy, przysłuchujemy się, można też pytać i na pewno uzyska się odpowiedź. Ludzie wcielający się w postacie rzemieślników są sympatyczni, otwarci i sprawiają wrażenie bardzo lubiących swoją pracę. Dzieciom spodoba się na pewno, a i dorośli powinni być usatysfakcjonowani. Na samym końcu Osady znajdziemy piękną, zieloną strefę wypoczynku, z bujanymi ławeczkami i kolorowymi hamakami (to oczywiście w sezonie wiosenno-letnim), której – powiem szczerze – w ogóle nie chce się opuszczać…

WARTO WIEDZIEĆ 

Osada czynna jest codziennie w godzinach od 9.00 do 18.00.

W pobliżu znajduje się parking (płatny), a także plac zabaw, budki z pamiątkami i karczma, w której można coś zjeść.

Nie ma problemu z wjazdem do Osady wózkiem – czy to dziecięcym, czy inwalidzkim.

W Osadzie organizowane są również warsztaty: tkackie, garncarskie, kowalstwa, rymarsko-szewskie itp. Szczegółowe informacje znajdziemy na stronie internetowej.

Wpis oraz zdjęcia przygotowała Katarzyna Ausz – Ambasadorka Rodzinnego Kompasu.

Rate and write a review

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Huta Szklana 26-004 świętokrzyskie PL
Get directions
  • Atrakcje dla przedszkolaków (3-6)
  • Atrakcje dla starszaków (7+)