Park Etnograficzny w Tokarni

Miejsce ciekawe na rodzinny odpoczynek.

O PARKU ETNOGRAFICZNYM W TOKARNI

Park Etnograficzny w Tokarni zajmuje obszar ok. 65 hektarów (!) powierzchni. Jest to naprawdę dużo i w parku można spędzić cały dzień. Na terenie skansenu obejrzymy i zwiedzimy prawie 40 obiektów drewnianego budownictwa wiejskiego i małomiasteczkowego, przeniesionych z różnych miejscowości Kielecczyzny, w otoczeniu zbliżonym do autentycznego. Chałupy, zagrody, dwory, spichlerze, młyny wodne, kilka wiatraków, a także kuźnia, sklep, apteka, gabinet lekarski, szkoła, pracownia krawiecka i szewska, zakład fotograficzny (!), warsztat garncarski, chata pszczelarza oraz kościół z dzwonnicą – to wszystko czeka na nas w Tokarni. Możemy zobaczyć z bliska jak żyli i gdzie mieszkali ludzie w XVIII-XIX i na początku XX wieku. Natkniemy się też na ich zwierzęta gospodarskie: krowy, konie, kozy i drób.

Co jest największym atutem Parku? Ano to, że czujemy się tam jak na wsi – autentycznej, najprawdziwszej i to takiej sprzed ponad stu lat. Kiedy zwiedzamy poszczególne obiekty, odnosimy nieodparte wrażenie, że mieszkańcy tych miejsc wyszli gdzieś zaledwie przed chwilą i zaraz tutaj wrócą… Dzieci z ogromnym zainteresowaniem oglądają klasę szkolną – z ciemną tablicą, liczydłem, globusem… i masywnymi ławkami z zielonymi pulpitami. Duże zaciekawienie najmłodszych wzbudza też fotograf, sklep i apteka… z tzw. pigulnicą, czyli maszyną do robienia pigułek. Zresztą na pewno każdy znajdzie w Tokarni coś, co go zainteresuje i zachwyci. A niejako przy okazji, dzięki rozległości terenu, odbędziemy też bardzo przyjemny spacer.

WARTO WIEDZIEĆ O PARKU ETNOGRAFICZNYM W TOKARNI

Park Etnograficzny czynny jest przez cały rok od godziny 9.00 do 15.00 lub do 18.00 w sezonie letnim (warto sprawdzić informacje na stronie internetowej). W poniedziałki wstęp jest bezpłatny, ale – uwaga – nie obejmuje zwiedzania wnętrz. Zdecydowanie lepiej udać się więc do Tokarni w inny dzień tygodnia. Przy wejściu znajduje się bezpłatny parking i restauracja „Kuźnia Smaków”. Park przystosowany jest dla potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo, a co za tym idzie w pełni dostępny również dla wózków dziecięcych. Przy kasie warto pobrać mapkę, żeby nie opuścić żadnego miejsca, a na zwiedzanie trzeba przeznaczyć minimum trzy godziny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tokarnia 303
Tokarnia 26-060 świętokrzyskie PL
Get directions
  • Atrakcje dla przedszkolaków (3-6)
  • Atrakcje dla starszaków (7+)