Kopalnia Soli Kłodawa

Miejsce atrakcyjne dla dzieci i dorosłych.

O KOPALNI

Kopalnia Soli Kłodawa to funkcjonująca kopalnia głębinowa będąca producentem naturalnej soli kamiennej o barwie białej oraz unikalnej różowej, powstałej w okresie cechsztyńskim (tj. ponad 200 mln lat wstecz) z odparowania mórz i oceanów. Sól wydobywana w Kłodawie znajduje zastosowanie jako sól kuchenna, sól dla przemysłu spożywczego, dla rolnictwa, dla przemysłu chemicznego, w drogownictwie do zimowego utrzymania dróg i in.

Program zwiedzania kopalni obejmuje prelekcję n/t historii powstania złóż kłodawskich oraz zastosowania soli, zjazd windą na poziom 600 m pod powierzchnią ziemi (zjazd windą z prędkością 6 m/s pozostawia człowiekowi niezapomniane wrażenia), przejście wyrobiskami korytarzowymi do podziemnej kaplicy św. Kingi – opiekunki górników solnych. Obejrzenie wyeksploatowanych komór solnych. Możliwość zobaczenia maszyn używanych w podziemnym górnictwie solnym i innych osobliwości górnictwa solnego.

 

WARTO WIEDZIEĆ

W okresie wakacyjnym w każdy dzień roboczy o godz. 10.00 organizowany jest zjazd dla turystów indywidualnych (bez dodatkowej opłaty przewodnickiej.) Kontakt z Biurem Obsługi Ruchu Turystycznego konieczny jest w celu upewnienia się czy w konkretnym dniu zjazd nie jest odwołany lub w celu ustalenia godziny innej niż 10.00.

W okresie od września do czerwca, po wcześniejszym uzgodnieniu z Biurem Obsługi Ruchu Turystycznego, istnieje możliwość dołączenia do grupy zorganizowanej.

Trasa turystyczna niedostępna jest dla dzieci poniżej 7 roku życia oraz dla osób niepełnosprawnych.

Zwiedzających obowiązuje pełne, sportowe obuwie na płaskim obcasie oraz wygodna, adekwatna do pory roku, odzież. W podziemnej części kopalni utrzymuje się, w miarę stała, temperatura powyżej 20 stopni Celsjusza.

Turyści otrzymują hełmy ochronne.

Zwiedzanie trwa ok. 2,5 godziny.

Kopalnia działa jako firma i jest nieczynna w weekendy i przedłużone weekendy.

Dla zwiedzających koplanię dostępny jest parking.

Źródło informacji i zdjęć: http://www.sol-klodawa.com.pl/

Rate and write a review

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Aleja 1000-lecia 2
Kłodawa 62-650 wielkopolskie PL
Get directions
  • Atrakcje dla starszaków (7+)