Kopalnia Soli Bochnia

Miejsce atrakcyjne dla dzieci i dorosłych.

O KOLAPNI

Wydobycie soli w okolicach Bochni to historia sięgająca 3,5 tyś lat p.n.e. Sól pozyskiwano przez odparowanie soli z solanki. Studnie solankowe stały się zalążkiem wydobycia soli metodami górniczymi.
Kopalnia Soli Bochnia, jest największym skarbem bocheńszczyznyi przyczyniła się do rozwoju miasta.
Od lat 90 tych XX w. w kopalni prowadzona jest działalność turystyczna. Odwiedzający kopalnię goście zwiedzają trasę turystyczną, w ramach zwiedzania której  można doświadczyć:
  • jedynej w Polsce podziemnej przeprawy łodziami; drewniane łodzie pływające po zalanej solanką komorze są zarejestrowane w Polskim Rejestrze Statków, tak jak statki pływające po morzach.
  • przejazdu podziemną kolejką
  • zjazdu najdłuższą 140 m zjeżdżalnią, łączącą 2 poziomy kopalni.
  • oraz obejrzeć  Ekspozycję Multimedialną, dzięki której turyści poznają historię wydobycia soli, trud górniczej pracy a także historię Polski.

Do dyspozycji turystów jest również wyznaczona najtrudniejsza trasa przyrodnicza podczas której można podziwiać różne skały i minerały, w tym: sole północne, środkowe, południowe, gipsy i anhydryty,  bocheńskie trzewiowce, a także wkładkę tufitową (pył wulkaniczny) będącą śladem po dawnej działalności wulkanicznej w regionie. Podczas wycieczki będzie można zaobserwować jak działalność człowieka wpłynęła na powstanie unikatowego środowiska panującego w solnych wyrobiskach, charakteryzującego się skupiskami solnych nacieków, wykwitów, kalafiorów, a także jak doszło do powstania halitu fluorescencyjnego, jaka jest idea fluorescencji i dlaczego jest to zjawisko bardzo rzadkie.

Osoby o dobrej kondycji fizycznej mogą skusić się na przejście trasą historyczną. Podróż podziemnymi chodnikami rozpoczyna się na głębokości 70 metrów od poziomu Danielowiec, a kończy na poziomie IV August na 176 metrach. Trasa liczy blisko 3 km. Prowadzi przez ciasne chodniki oraz przedziały drabinowe, ale warto podjąć wyzwanie, bowiem w żadnym innym miejscu nie ma tak  pięknych, surowych formacji skalnych odkrytych przez górników.

WARTO WIEDZIEĆ

Turyści często zachwycają się tym miejscem. Często spotykam się z opinią, że ta Kopalnia jest o wiele ciekawszą atrakcją niż Kopalnia w Wieliczce.

Niezwykła sceneria i unikatowość bocheńskiej kopalni soli w skali świata zostały docenione i w 2013 roku kopalnia została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W kopalni można również śnić kolorowe sny decydując się na nocleg  250 metrów pod ziemią. Panuje tu szczególny mikroklimat. Na dzieci czeka m.in. boisko sportowe, mini plac zabaw oraz podziemna zjeżdżalnia (z której mogą korzystać dorośli i dzieci powyżej 9 roku życia).

Źródło informacji i zdjęć: http://kopalnia-bochnia.pl/

1 review

  1. Odbyliśmy fantastyczną 4godzinną podróż w głąb kopalni. Było super

Rate and write a review

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Campi 15
Bochnia małopolskie PL
Get directions
  • Atrakcje dla przedszkolaków (3-6)
  • Atrakcje dla starszaków (7+)