Kanał Elbląski i rejs Statkiem po trawie

Miejsce atrakcyjne dla dzieci i dorosłych.

O KANALE ELBLĄSKIM

“W XIX w. na terenie Mazur zaczął dynamicznie rozwijać się drobny przemysł. Proces ten został przyspieszony, gdy sosna taborska służąca do wyrobu masztów zyskała światową skalę i stała się bardzo poszukiwana przez przemysł szkutniczy. Wtedy zrodziła się potrzeba utworzenia sieci komunikacyjnej łączącej Prusy z morzem Bałtyckim. Najpierw do żeglugi przystosowano płytkie jezioro Druzno. Potem pojawił się pomysł stworzenia połączenia między Wisłą i Pasłęką jednak nikt nie mógł znaleźć rozwiązania na to, jak pokonać 99-metrową różnicę poziomu wód na odcinku 10 km między jeziorami Druzno i Piniewo. Nad pomysłem utworzenia kanału pracowano długo, a jego budowa również trwała wiele lat. Jednak się udało i obecnie Kanał Elbląski ma 84 km długości i 5 pochylni, które pozwalają na przemieszczanie się statków.  Co ciekawe Wikipedia podaje, że budowa kanału była droższa o około 10% od kosztu budowy Wieży Eiffla w  Paryż u. Wartość poniesionych nakładów inwestycyjnych podobno odpowiadała wartości 2,4 t złota.

Kanał Elbląski jest jedynym miejscem na świecie, gdzie można “jechać statkiem po trawie”. Statki wpływają tu na specjalne platformy, do których są mocowane. Następnie wciąga się je linami po szynach, by dotarły do kolejnej śluzy i mogły płynąć dalej.

STATKIEM PO TRAWIE – ATRAKCJE DLA DZIECI I NIE TYLKO DZIECI

Dużym zainteresowaniem cieszą się rejsy po kanale, a do najciekawszych należy chyba rejs “Statkiem po trawie”, na który można sie wybrać od kwietnia do września. Trasa rejsu trwa niecałe 5 godzin i przebiega przez odcinek Kanału Elbląskiego, na którym znajdują się m.in.: system 5 pochylni. Statek odpływa z przystani w Elblągu naprzeciwko Biura Obsługi Klienta przy ul. Wodnej 1b lub z przystani przy pochylni “Buczyniec”.

Oferta rejsów jest jednak znacznie bardziej rozbudowana i można ją znaleźć TUTAJ. 

WARTO WIEDZIEĆ

Bilety na rejsy można rezerwować online TUTAJ. 

Źródło informacji i zdjęć: http://zegluga.com.pl/

Rodzinny Kompas poleca.

Rate and write a review

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Słowackiego 38
Ostróda 14 warmińsko-mazurskie PL
Get directions
  • Atrakcje dla przedszkolaków (3-6)
  • Atrakcje dla starszaków (7+)