Fotoplastikon

Miejsce ciekawe dla dzieci i dorosłych.

CO TO WŁAŚCIWIE JEST TEN FOTOPLASTIKON?

Najprościej: fotoplastikon to urządzenie służące do podziwiania trójwymiarowych zdjęć za pomocą techniki stereoskopowej. Stereoskopia wymaga dostarczenia do mózgu dwóch nieidentycznych obrazów oglądanych z perspektywy prawego i lewego oka, co oddaje wrażenie widzenia przestrzennego, wielopłaszczyznowego. Wrażenie to jest bardzo fajne 🙂

Żeby obejrzeć wolno przesuwające się fotografie trzeba usiąść na stołeczku i popatrzeć przez specjalny wizjer umieszczony w wielkim mechanizmie. Może to robić jednocześnie kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt osób (w Warszawie 24); na każdym ze stanowisk będzie widać w danym momencie co innego. Dodam, że większość fotografii udostępnianych w fotoplastikonie liczy sobie ok. 100 lat (choć są i bardziej współczesne).

Pierwsze fotoplastikony powstały w latach 60-tych XIX wieku, a ich rozkwit datuje się na lata 80-te. Pojawiały się na miejskich jarmarkach, odpustach, czy w salonach rozrywki i cieszyły się wielką popularnością. Cyklicznie dostarczano do nich czarno-białe lub ręcznie kolorowane zdjęcia wykonywane przez fotografów w różnych zakątkach świata, dawały więc zwykłym ludziom możliwość poznawania miejsc, do których faktycznie nigdy nie byliby w stanie dotrzeć.

Fotoplastikon warszawski jest prawdopodobnie najstarszym czynnym i działającym w tym samym miejscu fotoplastikonem w Europie. A działał nieprzerwanie od ok. 1901 do 1980 roku. Groziła mu likwidacja, jednak na czas został wpisany do rejestru zabytków i ponownie uruchomiono go w roku 1992. W roku 2012 mechanizm odkupiło Muzeum Powstania Warszawskiego, które zarządza tym miejscem do dzisiaj.

WARTO WIEDZIEĆ

Fotoplastikon mieści się w ponad stuletniej Kamienicy Hoserów (niestety budynek nie jest w najlepszym stanie, choć niedawno odnowiono frontową elewację), w ścisłym centrum Warszawy. Kolekcja zdjęć liczy kilka tysięcy sztuk, co jednak nie oznacza, że możemy je wszystkie obejrzeć – udostępniane są tematyczne wystawy, które co pewien czas się zmieniają. Każda fotografia jest opisana w języku polskim i angielskim. Wizyta w fotoplastikonie zajmie nam około pół godziny, może trochę dłużej.

Atrakcja ta zainteresuje dzieci w wieku od około 6 lat – zwiedzanie można zaplanować przy uczestnictwie w warsztatach.

Obiekt czynny jest od środy do niedzieli od 10.00 do 18.00; w czwartki wstęp jest bezpłatny. W niektóre niedziele dla dzieci w przedziale wiekowym ok. 6-12 lat organizowane są tzw. Leniwe Niedziele, czyli ciekawe zajęcia połączone z warsztatami. W tych ostatnich uczestniczyłam z córkami niejednokrotnie i bardzo je polecam.

Więcej informacji – oraz kalendarz zajęć i wydarzeń – znajduje się na stronie www.

Wpis i zdjęcia przygotowała Katarzyna Ausz – Ambasadorka Rodzinnego Kompasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Aleje Jerozolimskie 51
Warszawa 00-697 mazowieckie PL
Get directions