Fokarium w Helu
O Fokarium na Helu
Fokarium stanowi część placówki naukowo-badawczej – Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Inspiracją do założenia tego miejsca była foka Balbin, która została dostarczona do placówki na rehabilitację. Jej powrót do zdrowia stał się motywacją do otwarcia Fokarium w 1999 roku. Leczone w Helu foki po powrocie do sił wracają do życia na wolności, podobnie jak te zwierzęta, które przychodzą w placówce na świat. Są one potem objęte obserwacją i badaniami naukowymi.
Zwiedzając to miejsce i poznając historie życia fok zwiedzający poznają również wyzwania związane z ochroną ekosystemu Morza Bałtyckiego.
Warto wiedzieć
Fokarium nie jest typowym obiektem turystycznym, a jego celem jest ochrona fok. Pieniądze pochodzące ze sprzedaży biletów mają pokrywać koszty utrzymania tego miejsca).
Planując wycieczkę warto uwzględnić godziny karmienia zwierząt – wtedy można najłatwiej zaobserwować każdą z fok, popatrzeć chwilę na ich zabawę z opiekunami. Jednak godziny karmień mogą ulegać zmianom – warto więc sprawdzić informacje na stronie internetowej.
Fokarium znajduje się blisko stacji PKP w Helu więc można przyjechać tutaj pociągiem. Do samego Fokarium prowadzi też trasa rowerowa przez Półwysep Helski. Rowery można przypiąć do specjalnych stojaków tuż za bramkami Fokarium (należy poprosić pracownika o wpuszczenie z rowerami). Podróżujący samochodami mogą skorzystać z parkingu znajdującego się w pobliżu stacji PKP.
Małe dzieci uwielbiają tutejszą Beczkę, do której wrzuca się monety pod hasłem „Zafunduj foce obiad”. Monety turlają się zabawnie zanim wpadną do beczki, co sprawia, że dzieci nie chcą odejść i proszą rodziców o kolejne pieniążki. Warto mieć ze sobą trochę monet, by nie odmawiać dziecku frajdy ;-).