Obserwatorium w Olsztynie

Miejsce atrakcyjne dla dzieci i dorosłych.

O OBSERWATORIUM

Obserwatorium w Olsztynie mieści się w zewnętrznych murach dawnej wieży ciśnień. W roku 1979, czyli 6 lat po otwarciu Planetarium w Olsztynie w wieży ciśnień rozpoczęło działalność Obserwatorium Astronomiczne, które spełnia rolę edukacyjną i popularyzatorską.  Z dawnej wieży ciśnień pozostały jedynie zewnętrzne mury. Całe wnętrze to czasy współczesne. Kilka lat temu obiekt przeszedł generalną renowację, a niedawno udało się go uzupełnić o windę i kolorową iluminację zewnętrzną. Troska i dbałość o ten obiekt zaowocowała nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii obiektów zabytkowych, które zmieniły swoje pierwotne przeznaczenie.

W tym miejscu znajdują się wystawy:

  • dawna astronimia,
  • meteoryty,
  • promieniowanie kosmiczne,
  • dzisiejsza astronimia.

Turyści lubią też oglądać kopułę wieńcząca szczyt obserwatorium. Ma ona 3 m średnicy i specjalną szczelinę, rozsuwaną podczas prowadzenia obserwacji. Centralną część tego pomieszczenia zajmują teleskopy.  Teleskop z białym tubusem to refraktor, czyli teleskop o obiektywie soczewkowym.  W części ogniskowej teleskopu można montować różnego rodzaju odbiorniki i analizatory światła gwiazd, bądź po prostu tzw. okulary do obserwacji. Specjalne kamery z sensorami CCD pozwalają wykonywać bardzo precyzyjne zdjęcia i pomiary jasności różnych obiektów astronomicznych. Refraktor w obserwatorium skonstruowany jest w systemie optycznym coude, co oznacza, że niezależnie gdzie „patrzy” teleskop, obserwator znajduje się w tym samym miejscu.

Zainteresowani historią tego miejsca powinni wiedzieć, że w górnej części części wieży ciśnieńznajdował się zbiornik wodny mieszczący ok. 500 m sześciennych wody, a ponieważ poziom wody przewyższał znacznie poziom dachów domów w dolnej części miasta, dzięki grawitacji w kranach leciała woda. Woda czerpana były ze studni głębinowych położonych kilka km stąd i transportowana rurociągiem.

WARTO WIEDZIEĆ

Obserwatorium i jego wystawy nie mają interaktywnego charakteru, do jakiego ostatnio się już przyzwyczailiśmy.

W Olsztynie znajduje się również Planetarium, w którym wyświetlane są ciekawe filmy. Znajdziesz je TUTAJ. 

Źródło informacji i zdjęć: http://planetarium.olsztyn.pl/pl/obserwatorium/wystawa-astronomiczna/kopula-obserwacyjna.html

Rate and write a review

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Żołnierska 13A
Olsztyn 11-041 warmińsko-mazurskie PL
Get directions
  • Atrakcje dla starszaków (7+)