Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu

Miejsca atrakcyjne dla dzieci i dorosłych

O Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu

Muzeum Poczty i Telekomunikacji gromadzi i chroni zabytki związane z działalnością poczty na ziemiach polskich. Zbiory sięgają czasów Poczty Polskiej założonej przez króla Zygmunta Augusta w 1558r.

Zbiory muzealne są zgromadzone w 4 działach: pocztowym, filatelistycznym, telekomunikacyjnym i w archiwum.

W dziale pocztowym można zapoznać się z urządzeniami pocztowymi na ziemiach polskich od utworzenia w 1558 r. Poczty Polskiej do reaktywowania państwowego przedsiębiorstwa „Polska Poczta, Telegraf i Telefon” po II wojnie światowej.  Znajdują się tu mundury pocztowe od XVI do XX w., trąbki i zegarki pocztyliońskie, zegar dyliżansowy, listy i wagi listowe, piórniki i kałamarze podróżne, a ponadto  inne liczne eksponaty oraz archiwalia. Malowniczy obraz życia dawnej poczty przedstawiają ryciny i oleje ze scenami rodzajowymi związanymi z przesyłaniem listów i podróżowaniem.

W ekspozycji znajdują się również zarówno polskie szyldy i skrzynki  jak i te pochodzące z zaboru rosyjskiego, pruskiego i austriackiego oraz z międzywojnia,  w tym rosyjska skrzynka przemalowana na polską w 1918 r., a także pierwsza automatyczna polska skrzynka na listy Syrena  z 1924 r.

Można tu również zobaczyć dwa dyliżanse: dwukabinowy z XIX w. mieszczący 25 osób i wykonany w latach 1938-39 mieszczący 9 osób oraz furgon do przewożenia listów i paczek z 1925 r.

W Bibliotece można znaleźć polską i obcą literaturę z zakresu filatelistyki, poczty i telekomunikacji, polskie i zagraniczne czasopisma i katalogi specjalistyczne, a ponadto starodruki i rękopisy.

Obecnie muzeum mieści się w zabytkowym gmachu Poczty Głównej we Wrocławiu.

Warto wiedzieć

W soboty zwiedzanie muzeum jest bezpłatne.

Pracownicy muzeum maja niezwykle rozległą wiedzę i bardzo chętnie dzielą się nią, sprawiając że zwiedzanie jest jeszcze przyjemniejsze.

Przy wejściu na dzieci czeka niespodzianka, gdyż dostają kartę z zadaniami do wykonania podczas zwiedzania, a za poprawne odpowiedzi (i nie tylko :-)) dostają małą pamiątkę.

Żródło informacji i zdjęć:  http://www.muzeum.wroclaw.pl/
https://www.facebook.com/MPiTWr/

2 comments

  1. Najfajniejsza okazała się możliwość napisania listu piórem maczany w atramencie a karta z zagadkami sprawiła ze zwiedzanie było pełne radości

    1. Bardzo dziękuję za podpowiedź, by wpisać to Muzeum!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zygmunta Krasińskiego 1
Wrocław Województwo dolnośląskie PL
Get directions