Muzeum Pisanki – Muzeum Rolnictwa

Ciekawa inspiracja i przystanek dla całej rodziny.

O MUZEUM PISANKI W MUZEUM ROLNICTWA W CIECHANOWCU

W 2004 roku, w obrębie Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka, otworzono pierwsze w Polsce Muzeum Pisanki. Choć nie jest to przestrzeń stworzona bezpośrednio z myślą o dzieciach i nie ma tu mowy o nowoczesnych technologiach czy interaktywności to tematyka Muzeum jest na tyle ciekawa i w sumie tak bardzo bliska każdemu kto obchodzi Święta Wielkanocne, że postanowiłam wpisać to miejsce na mapę miejsc wartych odwiedzenia z dziećmi.

Jak donosi strona internetowa muzeum powstało z liczącej ponad 1000 eksponatów prywatnej kolekcji Państwa Ireny Stasiewicz-Jasiukowej i Jerzego Jasiuka z Warszawy, ofiarowanej w darze placówce ciechanowieckiej.  Obecnie, z tego co mi wiadomo na miejscu można podziwiać już ponad 2000 ozdobionych pisanek. Zwiedzający mają możliwość porównać i ocenić wzornictwo ludowe na tych miniaturowych działach sztuki z różnych części Polski. To jest naprawdę ciekawe, bo ornamenty pisankowe wykonane różnymi technikami i naturalnymi farbami przeszły już do historii i można je obejrzeć jedynie w muzealnej placówce. Również tu tylko można poznać sztukę zdobienia jaj z całego świata. W kolekcji są pisanki – “pisane” woskiem, malowane, oklejane kolorowym papierem, rdzeniem sitowia i kolorową włóczką, a nawet makiem i ziarenkami ryżu. Są pisanki z drewna lipowego, wytapiane i wykuwane, ażurowe – wykonane maszyną dentystyczną. Pisanki pochodzą z różnych regionów Polski, z Ziemi Huculskiej, Nowogródzkiej, ale są też okazy ukraińskie, rosyjskie, czeskie, morawskie, z Chin, Japonii, Kenii i wielu innych krajów.

 

WARTO WIEDZIEĆ O MUZEUM PISANKI

Pisanki są zgromadzone w specjalnych gablotach. Nie można niestety ich dotykać i nie da się na miejscu zrobić swoich własnych dzieł, a szkoda.

Najfajniej jest odwiedzić to miejsce oczywiście przed Świętami, by zainspirować się przedstawionymi tu technikami zdobień przed przygotowywaniem własnych pisanek.

Zdjęcia pochodzą ze strony Muzeum.

Rate and write a review

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pałacowa 5
Ciechanowiec 18-230 podlaskie PL
Get directions
  • Atrakcje dla przedszkolaków (3-6)
  • Atrakcje dla starszaków (7+)