Kolejka Maltanka

Atrakcja dla dzieci i dorosłych.

O Maltance

Maltanka to jedna z ostatnich w Polsce parowych kolejek wąskotorowych, która wiezie pasażerów malowniczą trasą wzdłuż jeziora Malta . Ta kolejka, jako jedyna w Polsce, ma semafory świetlne i zwrotnice starowane automatycznie. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że aby parowóz poprowadził pierwszy pociąg o 10:00 trzeba zacząć go uruchamiać już o 02:30! Z tą wiedzą przejażdżka od razu staje się bardziej ekscytująca (zwłaszcza dla dorosłych). A skoro o ciekawostkach mowa to warto również wspomnieć, że najstarsza szyna na kolejce pochodzi z 1898 roku. Pamięta więc czasy Powstania Wielkopolskiego.

Na trasie Maltanki znajduje się kilka ciekawych punktów:

Maltanka, czyli  miejsce, w którym chętni rozpoczynają lub kończą swoją podróż. Przystanek ten znajduje się przy budynku zbudowanym na styl architektury pruskiej w 1998 roku, w którym znajduje się kasa biletowa, nastawnia, pomieszczenie dyżurnego ruchu, pomieszczenie dyrekcji kolejki oraz restauracja. Stacja posiada dwa perony (jeden dla wsiadających a drugi dla wysiadających) i tor odstawczy. Przy peronie dla wsiadających znajduje się parowóz Tx26-423. Układ torowy tworzy pętle dzięki czemu lokomotywa nie musi przejeżdżać na drugi koniec składu, żeby poprowadzić kolejny pociąg. Niedaleko pętli znajduje się także lokomotywownia w której znajduje się tabor liniowy kolejki.

Ptyś to przystanek, na którym wysiadają wszystkie osoby chętne do zażycia kąpieli w Termach Maltańskich.

Balbinka – to stacja, na której mijają się dwa pociągi.  Znajdują się tu 2 tory oraz 2 perony . Semafory są sterowane zarówno ze stacji Maltanka jak i ze stacji Zwierzyniec.

Zwierzyniec – to ostatnia stacja na trasie kolejki, która miłośników zwierząt podwozi w okolice Nowego ZOO. Na stacji, pod blaszanym dachem znajduje się kasa, oraz pomieszczenie dyżurnego ruchu wraz z nastawnią. Stacja jest wyposażona w semafory świetlne.

Warto wiedzieć

Kolejka Maltanka kursuje od kwietnia do września. W weekendy pociąg rusza co pół godziny, a w dni powszednie co godzinę.

 

Rate and write a review

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

rondo Śródka
Poznań wielkopolskie PL
Get directions
  • Atrakcje dla przedszkolaków (3-6)
  • Atrakcje dla starszaków (7+)