Wieża Piastowska i Rotunda św. Mikołaja w Cieszynie

Ciekawe miejsce na rodzinny spacer.

WIEŻA PIASTOWSKA

Wieża to pozostałość zamku gotyckiego zbudowanego w II połowie XIV wieku przez Piastów , a zarazem jeden z najstarszych zabytków Śląska Cieszyńskiego. Wraz z trzema sąsiadującymi wieżami (pozostałe trzy nie zachowały się) była ważnym elementem systemu obronnego zamku. Zbudowano ją z kamienia, a jej wysokość to 29 m. Składa się z czterech części:

– podziemnej, w której niegdyś mieściły się lochy (niektóre źródła mówią też o tajemnym przejściu prowadzącym poza mury zamku – niestety ta część nie jest udostępniona do zwiedzania, więc nie ma szans na sprawdzenie)

– dolnej, pełniącej funkcje gospodarcze

– środkowej, służącej za mieszkanie

– wysokiej, pełniącej rolę obronną

Na szczyt wieży, gdzie obecnie znajduje się taras widokowy, prowadzi ok. 120 stopni. Z góry rozciąga się widok na Cieszyn (część polską i czeską), rzekę Olzę oraz na pasma górskie Beskidu Śląskiego i Śląsko-Morawskiego.

Podczas wspinaczki na wieżę dzieci na pewno nie będą się nudzić. Na każdej kondygnacji znajdują się bowiem tablice przybliżające nam powstanie i historię piastowskiego zamczyska oraz jego władców. Na wszystkich tablicach ukrywa się… różowy jelonek, symbol Cieszyna. Wypatrywanie go sprawia najmłodszym dużo frajdy 🙂

ROTUNDA ŚW. MIKOŁAJA

Położona nieopodal Wieży Piastowskiej Rotunda św. Mikołaja jest zabytkiem jeszcze bardziej wiekowym, gdyż jej powstanie datuje się na XI stulecie. Nie zawsze można zajrzeć do środka (czasami Wieża jest otwarta, a Rotunda zamknięta), ale też wewnątrz nie ma zbyt wiele do oglądania. Z Rotundą wiąże się natomiast ciekawostka. A mianowicie… przyjrzyjcie się banknotowi 20-złotowemu i pokażcie go dzieciakom 🙂 Otóż Rotunda św. Mikołaja, jako jeden z najstarszych zabytków budownictwa polskiego, została uwiec niona na rewersie banknotu, z lewej strony, za pierwszoplanowym denarem Bolesława Chrobrego.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Wieżę Piastowską zwiedzać można codziennie (oprócz świąt ustawowych); godziny zmieniają się w zależności od pory roku, więc należy to sprawdzić. Samochód można zostawić np. na bezpłatnym parkingu na rogu ul. Bednarskiej i Dojazdowej, lub (jeśli będzie tam problem z miejscami) wybrać inną opcję i skorzystać z parkingów ulicznych, płatnych w parkometrach. Na Wzgórze Zamkowe dojdziemy spacerkiem; nie jest ani daleko, ani wysoko, wózek też dojedzie. Oprócz Wieży ciekawość budzi również położony tuż obok zamek – niestety, do zwiedzania są tam jedynie wystawy czasowe, które raczej nie zainteresują młodszych odbiorców.

Wpis oraz zdjęcia przygotowała Katarzyna Ausz – Ambasadorka Rodzinnego Kompasu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *