Muzeum Ewolucji
MUZEUM EWOLUCJI – TROCHĘ „W STYLU RETRO”…
Muzeum – w dużym skrócie – popularyzuje wiedzę o ewolucji życia na ziemi. Przybliża nam m. in. historię pochodzenia człowieka, temat podboju lądów przez kręgowce oraz tajemnice dinozaurów. Trzon ekspozycji stanowią szkielety i czaszki dinozaurów odnalezione w latach 60- i 70-tych XX wieku na Pustyni Gobi; obejrzymy tu również szkielety, szczątki i rekonstrukcje „rodzimych” gadów, a dokładnie znalezisk z lat 90-tych XX wieku z Krasiejowa koło Opola. Są także piękne tropy dinozaurów z Gór Świętokrzyskich oraz różnego rodzaju skamieniałości.
Przygotujmy się na to, że Muzeum Ewolucji nie jest interaktywne. Z tego co jestem w stanie sobie przypomnieć, niewiele się w nim zmieniło od trzydziestu lat. Ale zastanówmy się, czy nasze dzieci zawsze potrzebują dodatkowych atrakcyjnych bodźców żeby się czymś zainteresować? Chyba niekoniecznie. Najmłodsi zwiedzający na pewno zachwycą się szkieletami dinozaurów. Starsi – docenią eksponaty w gablotach i plansze informacyjne, pokazujące w jaki sposób przebiegała ewolucja. Duże zaciekawienie mogą wzbudzić prezentowane w Muzeum amonity czy trylobity – które wcale nie tak trudno znaleźć poza muzealnymi wnętrzami. Warto zainteresować tym dzieci i zachęcić do poszukiwań w plenerze 🙂
INFORMACJE PRAKTYCZNE O MUZEUM EWOLUCJI
Muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli.
Muzeum nie zostało przystosowane dla osób niepełnosprawnych (schody, brak windy). Trzeba mieć przy sobie gotówkę, bo w kasie nie można niestety płacić kartą.
Przy Pałacu Kultury i Nauki jest płatny parking, bez problemu można dotrzeć na miejsce również
komunikacją miejską, biorąc pod uwagę to, że do Muzeum wchodzi się od strony ul. Świętokrzyskiej.
Na zwiedzanie należy przeznaczyć minimum 30 minut. Pasjonaci na pewno spędzą tam więcej czasu,
bo jest co czytać, oglądać i analizować 🙂
W Muzeum odbywają się cykliczne zajęcia dla dzieci w wieku 6-10 lat, chcących rozwijać swoją
wiedzę o przyrodzie, a w szczególności o paleontologii – szczegóły na stronie internetowej.
Wpis oraz zdjęcia przygotowała Katarzyna Ausz – Ambasadorka Rodzinnego Kompasu.