Hydropolis
O HYDROPOLIS
Hydropolis to Wrocławskie Centrum Nauki o Wodzie utworzone w zabytkowym, XIX-wiecznym podziemnym zbiorniku wody czystej o powierzchni 4000 m². Gości zwiedzających to miejsce zachwycają m.in.:
Drukarka wodna, czyli mająca prawie 50 metrów długości instalacja, dzięki której na ścianie wody powstają różne wzory i napisy. Jej wodne ściany pełnią rolę drzwi wystawy, które niczym kurtyna rozchylają się, gdy zwiedzający chcą przez nie przejść.
Planeta wody, w której na 65 metrowym ekranie wyświetlana jest 10 – minutowa projekcja o powstaniu wody na Ziemi. Dodatkowo na środku tej sali znajduje się ogromny model naszej planety (o 2 metrach średnicy), w którym pokazane są przepływy wody na Ziemi.
Głębiny to strefa zabierająca gości do podwodnego świata, w którym można poznać życie ukryte w ciemnościach głębin, odkryć wraki statków a także odbyć podróż do najgłębszego miejsca na Ziemi.
Stany wody to przestrzeń, w której można poznawać trzy stany skupienia wody, przyjrzeć się obiegowi wody w przyrodzie, nauczyć się rozpoznawać różne rodzaje chmur oraz zobaczyć, na jakich zasadach prognozuje się pogodę.
Ocean życia to sala, w której można stać się obserwatorem ewolucji życia na Ziemi. Tutaj poznajemy różnorodność wodnego życia, stajemy się świadkami różnych scen z życia podwodnych mikromieszkańców i olbrzymów.
Miasto i woda przenosi gości do strefy, po której już zawsze powinno się inaczej patrzeć na wodę lecącą z kranu. Tutaj można dowiedzieć się ile wody potrzeba na jednego mieszkańca miasta a także jak to się dzieje, że może on z tej wody korzystać. Tutaj też przedstawiona jest największa powódź, która miała miejsce w Polsce.
Człowiek i woda to część wystawy, która opowiada o tym, jaką rolę woda pełni w organizmie człowieka, a także w kulturze i religii.
Historia inżynierii wodnej spodoba się wszystkim miłośnikom wynalazków. W tym miejscu opowiedziane są historie wodnych wynalazków, które przyczyniły się do rozwoju cywilizacji. Tutaj można także obejrzeć statki, które na przestrzeni wielu lat pływały po wielkich wodach.
Chociaż cała wystawa została tak przemyślana, by była interesująca i dla dorosłych i dla dzieci to dla najmłodszych przygotowana została specjalna Strefa dzieci, w której nie brakuje licznych, tematycznych gier interaktywnych i sal kinowych z filmami edukacyjnymi.
Wszyscy zwiedzający, którzy zmęczą się oglądaniem, doświadczaniem i nauką mogą skorzystać z zaprojektowanej dla Hydropolis Strefy relaksu, w której znajdują się leżaki. Jedna ze ścian tej strefy porośnięta jest mchem i imituje widok na lasy Amazonki z lotu ptaka.
Warto wiedzieć
W Hydropolis znajdują się dwie kawiarnie oraz sklep z pamiątkami.
Parking oddalony jest od Hydropolis o ok. 200 metrów, można również zaparkować przy Politechnice, która sąsiaduje z Centrum Nauki o Wodzie.
Liczba osób mogących zwiedzać wystawę w każdej godzinie jest ograniczona. Warto więc kupić bilety online.
Źródło informacji i zdjęć: http://hydropolis.pl oraz https://www.facebook.com/pg/hydropoliswroclaw/photos/?ref=page_internal