Jura Park Solec Kujawski
O Jura Parku
Modele, które można podziwiać w JuraParku wykonywane są przez paleoartystów z wielką dbałością o szczegóły oraz w zgodzie z najnowszymi odkryciami i standardami obowiązującymi w paleontologii. Do grona tutejszych konsultantów należą światowej sławy znawcy dinozaurów oraz odkrywcy ich tropów, a także uczeni, którzy zajmują się rekonstrukcją prehistorycznego świata. Nad częścią dydaktyczną czuwają osoby o odpowiednim przygotowaniu merytorycznym i dydaktycznym. Wzdłuż ścieżki edukacyjnej stanowiącej największą atrakcję parku rozmieszczone są rekonstrukcje mezozoicznych gadów i płazów – wszystkie naturalnej wielkości. Najliczniej reprezentowane – ponad 100 – są oczywiście dinozaury ale równie ciekawie prezentują się gady ssakokształtne. Spacer poprzez kolejne okresy dziejów Ziemi pozwala uzmysłowić sobie różnorodność i niesamowitość tego zaginionego już świata. Ustawione wzdłuż ścieżki tablice prezentują ważniejsze wydarzenia z dziejów życia na Ziemi oraz liczne fotografie środowisk roślinnych charakterystycznych dla ery dinozaurów.
Dodatkowo znajdują się tutaj:
Muzeum ziemi, które posiada jedną z największych kolekcji skamieniałości w Polsce. Znajdziecie tutaj tysiące atrakcyjnie wyeksponowanych okazów reprezentujących najciekawszych 500 mln lat życia na ziemi. W muzeum znajdują się wiarygodne rekonstrukcje prehistorycznych zwierząt np. model mamuta oraz 13 metrowy szkielet opistocelikaudii. Zwiedzający muzeum w oparciu o skamieniałości i wiarygodne rekonstrukcje prehistorycznych zwierząt ( wrażenie robi np. wzbudzający respekt model mamuta) poznają kolejne okresy dziejów życia na Ziemi. Wyprawa rozpoczyna się od skamieniałych trylobitów z okresu kambryjskiego, a kończy na neolitycznych dziełach sztuki. Z pokładu batyskafu można podziwiać wymodelowane środowisko morskie sprzed wielu milionów lat. Na szczególna uwagę zasługuje część ekspozycji poświęcona poszczególnym odkryciom paleontologicznym i blokom tematycznym, jak cmentarzysko późnotriasowych płazów i gadów, polsko – mongolskie ekspedycje na pustynię Gobi, nadmorska plaża z okresu paleogenu z inkluzjami bursztynowymi, kości ssaków z czasów „epoki lodowcowej”, skamieniała flora Spitsbergenu, wymodelowane środowisko morskie sprzed milionów lat (batyskaf) oraz neolityczne dzieła sztuki.
Ogród zimowy, który znajduje się w oszklonej części Muzeum Ziemi. Tutaj mamy możliwość napotkania wielu gatunków egzotycznych i reliktowych roślin w tym takich, które zasiedlały środowisko lądowe w czasach panowania dinozaurów. Wśród paproci, które szczególny rozkwit przeżywały w okresie karbońskim (prawie 350 mln lat temu) kryje się dwumetrowy wij, zaś w pobliżu unoszą się gigantyczne praważki. Szczególna ozdobę Ogrodu stanowi wollemia szlachetna, której przodkowie pojawili się na naszej planecie ok. 150 mln lat temu. Ta pochodząca z rodziny araukariowatych (roślina) ”żywa skamieniałość” spotykana jest dziś „w naturze” tylko w jednym miejscu na świecie – nieopodal Sydney w Australii.
Park owadów, w którym można oglądać wielkoformatowe modele i od przewodnika dowiedzieć się, dlaczego owady w wyniku ewolucji nie osiągnęły wielkich rozmiarów.
W Parku znajduje się również kino 5d, ogród botaniczny oraz park rozrywki.
Warto wiedzieć
Na terenie parku znajdują się lokale gastronomiczne.
Źródło zdjęć i informacji: www.juraparksolec.pl oraz www.facebook.com/pg/JuraParkSolec/photos/?tab=album&album_id=1416338955289398