6 pomysłów na wycieczki śladami postaci z bajek

Pomysły na wycieczkę z okazji Dnia Postaci z Bajek. Zachwycą nie tylko dzieci, ale również dorosłych. Sprawdź, gdzie spotkasz ulubionych bohaterów z bajek.

5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Z tej okazji przedstawiam Wam listę bajkowych atrakcji dla dzieci i wraz z nią 6 propozycji na rodzinne, weekendowe wycieczki śladami postaci z bajek. Podczas tych podróży spotkacie ulubionych bohaterów bajek, kreskówek i filmów animowanych. Oj nie tylko dzieci przeżyją w tych miejscach wspaniałą przygodę…

Z WIZYTĄ U KOZIOŁKA MATOŁKA – PACANÓW

Centrum Bajki w Pacanowie park rozrywki centrum nauki_rodzinnykompas.pl

 

Centrum Bajki w Pacanowie centrum rozrywki atrakcje dla dzieci_rodzinnykompas.pl

 

Wyprawa do Krainy Baśni to fenomenalny pomysł na wycieczkę Każdy, kto zabierze ze sobą ciekawość świata, odwagę  i gotowość do spotkania z czymś niezwykłym będzie długo wspominał tę wyprawę i wielokrotnie opowiadał o niej znajomym. Dlaczego? Otóż już w  tutejszym przedpokoju wszyscy goście zostają pomniejszeni i mogą przez szpary w ścianach obserwować życie małych bajkowych postaci. W tutejszej garderobie goście znajdą stroje pozostawione przez bohaterów ulubionych historii.  Będąc gościem w Pacanowie można na interaktywnej mapie Europy szukać miejsc zamieszkania różne baśniowe stworzenia, albo na stacji kolejowej Koziołka Matołka czekać na pociąg, którym się potem… odfrunie. Tutaj można też zobaczyć prawdziwe ziarnko grochu, które nie dawało spać księżniczce, czy piegi z Akademii Pana Kleksa.  A to zaledwie niewielka namiastka tego, co czeka Was na miejscu.  Sprawdźcie potrzebne dane adresowe, dzwońcie i koniecznie rezerwujcie wizyty (bez rezerwacji nie zobaczycie tego, co najlepsze). Więcej informacji o tej atrakcji dla dzieci znajdziecie TUTAJ. 

 

ODPOCZYNEK W KRAINIE KRASNOLUDKÓW – WROCŁAW

Krasnale Wrocław z dzieckiem atrakcje dla dzieci_rodzinnykompas.pl

Krasnale Wrocław z dzieckiem atrakcje dla dzieci_rodzinnykompas.pl

Czy można nie kochać krasnali? Nie sposób chyba przejść przez życie choć przez chwilę nie zastanawiając się, gdzie mieszkają i czy to przypadkiem nie one robią nam od czasu do czasu bałagan w mieszkaniu 😉 Są bohaterami rozmaitych bajek i legend m.in. O krasnoludkach i sierotce Marysi,  o Tolkienowskich krasnoludach i elfach, a nawet skrzatach w Harrym Potterze Jeśli udacie się do Wrocławia możecie być pewni, że nie będziecie się nudzić, bo w tym mieście mnóstwo jest atrakcji dla dzieci. Wystarczy, że postawicie sobie ambitne zadanie odnalezienie wszystkich krasnali mieszkających w tym cudownym mieście. Jest ich już…327! Wrocław poleca aż 12 tras spacerowych ich śladami.  I tak trasą “Przeciwności się przyciągają” możecie poznać krasnale zamieszkujące samo centrum miasta obserwując jednocześnie jak sprzeczne krasnale  miewają osobowości. Jeśli Wasze dziecko bywa czasem leniuszkiem możecie pokazać mu wszystkie małe, wrocławskie obiboki (jest na to specjalna trasa!). Można też udać się na spacer po firmach, które zatrudniły krasnali, albo odwiedzić te krasnale, które zadomowiły się z daleka od zgiełku centrum. Tylko… miejcie się na baczności ! Krasnale nie zawsze łatwo jest dostrzec. Czasami chowają się tuż przy ziemi, innym razem wysoko ponad głowami spacerowiczów.

PODRÓŻ DO PRZESZŁOŚCI – ŁÓDŹ

SeMaFor Muzeum dla dzieci Łódź miś uszatek_rodzinnykompas.pl

 

Muzeum kinematografii Łódż z dzieckiem atrakcje dla dzieci kot filemon_rodzinnykompas.pl

 

SeMaFor Muzeum Łódź z dzieckiem atrakcje dla dzieci_rodzinnykompas.pl

 

To doskonała opcja na podróż, która będzie miała dla Waszej rodziny dwa wymiary. Pierwszy z nich to sentymentalna wycieczka do przeszłości dla rodziców, którzy spotkają bohaterów ze swoich ulubionych filmów animowanych z dzieciństwa. Drugi to niesamowita przygoda, którą możecie przeżyć całą rodziną poznając historię powstawania filmów i bajek, ale również na przykład tworząc swój własny film z dowolnymi bohaterami bajkowymi metodą pokratkową! W związku z Międzynarodowym Dniem Postaci z Bajek opowiem Wam w kilku słowach o dwóch miejscach, które musicie odwiedzić koniecznie. Pierwszym z nich jest MUZEUM ANIMACJI SE-MA-FOR , które na początek zaprasza na projekcję dwóch filmów animowanych, a potem do zwiedzania z przewodnikiem, który sprzedaje mnóstwo ciekawostek z życia bohaterów filmów i bajek. Tutaj przypomnicie sobie, które uszko miał opadnięte Miś Uszatek i… zauważycie szczegół, który prawdopodobnie przeoczyliście śledząc przygody tego sympatycznego misia. Przechodząc od bajkowej makiety do filmowych scenerii dowiecie się, jak powstawały genialne filmy animowane. Drugim, wartym odwiedzenia miejscem jest MUZEUM KINEMATOGRAFII I PAŁAC PEŁEN BAJEK.  Znajdziecie w nim bogatą kolekcję pamiątek związanych z kinematografią: plakaty, filmy, elementy scenografii, urządzenia techniczne, a także wystawy, w tym zbiór zatytułowany „60 lat animacji polskiej”, a nawet działający fotoplastykon. W tym miejscu jest również całe bajowe piętro. Można tu wejść do budy Reksia, zajrzeć do igloo Pingwina Pik Poka, kręcić kołem sterowym na łodzi Bolka i Lolka, usiąść w samochodzie  Baltazara Gąbki oraz przysiąść na łóżku Misia Uszatka. Jednak to nie wszystko. W Łodzi czeka na Was również Rodzinny Szlak Turystyczny – Bajkowa Łódź. Podobnie jak we Wrocławiu można spacerować szukając Krasnali, tak w Łodzi na wycieczkach szuka się 9 postaci z bajek. Więcej o atrakcjach, dzięki którym weekend w Łodzi będzie fantastyczną rodzinną przygodą  wypełnioną atrakcjami dla dzieci (i nie tylko) znajdziecie TUTAJ. 

PRZY OKAZJI NA DOBRANOC – RZESZÓW

Muzeum dobranocek Rzeszów z dzieckiem miś uszatek Muzeum dla dzieci_rodzinnykompas.pl

 

Muzeum Dobranocek Rzeszów 2_rodzinnykompas.pl

Bajeczki na dobranoc, wieczorynki, dobranocki – ich wyczekiwanie wspominam zawsze z uśmiechem na twarzy. Bez względu na to, którą lubiłam najbardziej ,teraz o wszystkich bohaterach tych niedługich wieczornych atrakcji myślę ciepło.  Z tego powodu, jeśli mieszkacie Rzeszowie lub przejeżdżacie  w jego pobliżu, dobrą opcją na uczczenie Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek wydaje się odwiedzenie tamtejszego Muzeum Dobranocek. Zobaczycie w tym miejscu oryginalne lalki z filmów kukiełkowych produkowanych w łódzkim Se-Ma-Forze ( (w tym bohaterowów takich animacji jak Miś Uszatek, Przygody Misia Coralgora, Mały Pingwin Pik-Pok, Trzy Misie, Plastusiowy Pamiętnik).  W Muzeum Dobranocek można też spotkać telewizory z dawnych lat, filmy na szpulach, kasetach i płytach, zestawy slajdów i projektory.  Gości bawią i cieszą zgromadzone tu gry planszowe, losowe, zręcznościowe, puzzle, przytulanki, zabawki mechaniczne związane tematycznie z dobranockami. Więcej informacji o Muzeum Dobranocek jako atrakcji dla dzieci i dorosłych znajdziecie TUTAJ. 

BAJKOWI BOHATEROWIE TWARDZI JAK ZE STALI – PRUSZKÓW

Galeria Figur Stalowych atrakcje dla dzieci_rodzinnykompas.pl

 

Galeria Figur Stalowych 2 atrakcje dla dzieci_rodzinnykompas.pl

 

Teraz propozycja dla wszystkich tych, którzy lubią do życia podchodzić nietypowo, a raczej wyjątkowo. Jeśli chcecie z dziećmi zobaczyć bohaterów ulubionych bajek wykonanych w 100% z materiałów z recyclingu to koniecznie wybierzcie się do GALERII FIGUR STALOWYCH w Pruszkowie. To, co tutaj zobaczycie naprawdę Was zachwyci (i rodziców i dzieci). W tym miejscu zobaczycie, a nawet przytulicie figury metalowe inspirowane postaciami z bajek, filmów science fiction, a także politykami, gwiazdami z rynku muzycznego, zwierzętami. Mało tego w tym miejscu  wsiądziecie do pojazdów przygotowanych w skali 1:1, inspirowanych hitami motoryzacji.  Jestem pewna, że jeśli odwiedzicie tę Galerię zrobicie sobie zdjęcie z Królem Julianem i Minionkami. W oczach będziecie mieli blask silniejszy niż światła fleszy, a na twarzach rumieńce z zachwytu. My byliśmy na wystawie Galerii Figur Stalowych, gdy jeszcze obecna była w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Relację z tej absolutnie fantastycznej przygody możecie zobaczyć TUTAJ. Natomiast więcej szczegółów dotyczących stalowych atrakcji dla dzieci i wycieczki do Pruszkowa znajdziecie TUTAJ. 

PODRÓŻ BAŚNIOWYM SZLAKIEM – SUWALSZCZYZNA

 

Cudowna opcja i okazja, by odbyć rodzinną wycieczkę na Suwalszczyznę pełną atrakcji dla dzieci. Punkt pierwszy na trasie stanowić może Zaułek Krasnoludków w ogrodzie przy Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach (w miejscu, w którym poetka urodziła się i spędziła dzieciństwo). Zaledwie kilka kilometrów dalej znajduje się Wioska Wesołych Wędrowców, w której znajdują się m.n. wiejskie zagrody, stragan pani Marcinowej, Kasina Chata, młyn wiatrowy, bociany i stadko owiec. Wędrując doliną Rospudy,  w sercu Puszczy Augustowskiej odkryjecie punkt trzeci wycieczki – Wioskę Darów Lasu.  Tutaj Jagodowy Król i krasnoludek Modraczek pomogą odszukać rodzinę łosi i policzyć borsuki, opowiedzą też wzruszającą legendę o miejscowym kamieniu. W Jagodowym Borze, jagodową ścieżką dotrzecie do pajęczych sieci, zobaczycie kopiec z mrówkami olbrzymami. Kolejnym przystankiem na szlaku jest Puńsk – polska stolica Litwinów i  Wioska Dwóch Mistrzów, z których „jeden włada literami, drugi moc ma nad dźwiękami”. Tutaj poznamy przejmującą legendę o królowej jezior „Pięknej Jegli i wężu Żaltysie”. Nadworny pisarz królestwa krasnoludków – Koszałek Opałek poprowadzi Was przez labirynt języków, Aleję Słów i na Polanę Rozmów, a w towarzystwie świerszcza Sarabandy poznacie  tańce i kulturę sąsiedzkich narodów i spróbujecie gry na wybranym instrumencie w muzycznej jurcie. Kolejne przygody czekają nas w Bakałarzewie w Wiosce Zapomnianych Wojów. Tutaj Mikuła i Pakuła – rycerze króla Błystka z krasnoludkiem Pietrzykiem wydadzą komendę: „Wszyscy w drogę wyruszają, Jaćwingowie już czekają!”. Oj, niełatwa to będzie wędrówka z przejściem linowym i norą złodzieja pereł. Jeśli komuś uda się dostać do grodziska jaćwieskiego – pozna zapewne miejscową legendę „Stary Skazdub” i może spotka wielkiego, jaćwieskiego wodza Skomanda… Dolina Przygód nad Szeszupą to tajemnicza kraina rzek i jezior będąca kolejnym przystankiem na szlaku. W przemierzeniu oryginalnej trasy, z torem przeszkód i ścieżką zdrowia, pomocny jest krasnoludek Sikorek. Z nim wykonuje się zadania, poznaje zwyczaje  ptaków, dzika, łosia, bobra, zająca. Ba! Nawet staje się oko w oko z mamutem zamieszkującym niegdyś te tereny.  Ostatnim punktem podróży może być Miasteczko Sekretnych Uliczek. Znajdziecie tu ciekawe ślady wielokulturowości tych ziem – dawną synagogę i dom talmudyczny, a także piękną bazylikę i dawny klasztor dominikanów. Patroni wioski – dziadek i krasnoludek Krężołek – paź króla Błystka, zaprowadzą Was do domów: starowiera bednarza, litewskiego piekarza, polskiego szewca i żydowskiego krawca.  Tylko uwaga:  wycieczka na Suwalszczyznę ciekawsza jest w tygodniu, bo część z tych 7 przystanków czynna jest wyłącznie od poniedziałku do piątku. Dodatkowo ważne są warunki pogodowe ponieważ one również mają wpływ na godziny otwarcia poszczególnych punktów. Do każdego z tych 7 miejsc warto zadzwonić przed rozpoczęciem wyprawy. Warto pytać o animacje, bo moim zdaniem to one są główną atrakcję tego miejsca choć jeszcze w nim nie byłam.  Jeśli mielibyście jechać na Suwalszczyznę pół Polski to polecałabym odłożenie wycieczki do wiosny. Natomiast jeśli przebywacie w pobliżu możecie sprawdzić, co z poszczególnych punktów uda Wam się odwiedzić.

Telefonicznie uzyskacie informacje pod numerem telefonu: 690 519 644. Kontakt z poszczególnymi miejscówkami znajdziecie tutaj:

Zaułek Krasnoludków, SUWAŁKI, 
ul. Kościuszki 31, w ogrodzie przy Muzeum im. Marii Konopnickiej, tel. 87 566 41 33
Wioska Wesołych Wędrowców, NOWA WIEŚ 9 k/Suwałk, 
przy Ośrodku “Maniówka”, tel. 87 565 63 55
Wioska Darów Lasu, KOPIEC 7, 
gm. Sztabin k/Augustowa, „Janewiczówka”, tel. 694 579 718
Wioska Dwóch Mistrzów, PUŃSK, 
ul. Szkolna 67, przy skansenie za karczmą, tel. 87 516 10 79
Wioska Zapomnianych Wojów, BAKAŁARZEWO, 
ul. Młyńska 11, przy Gminnej Bibliotece Publicznej, tel. 87 569 40 65
Dolina Przygód nad Szeszupą,  RUTKA-TARTAK, 
ul. 3 Maja, zakole rzeki Szeszupy przy moście, tel. 87 568 72 01
Miasteczko Sekretnych Uliczek, SEJNY, 
ul. Konarskiego 23A, przy stadionie miejskim, tel: 518 689 51

DZIEŃ POSTACI Z BAJEK W DOMU?

Jeśli nie możecie wybrać się z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek na wycieczkę, to… spędźcie 5 listopada w domu, ale WYJĄTKOWO! Można przecież urządzić sobie “kino bambino” i wspólnie cieszyć się z przygód ulubionych, bajkowych bohaterów.  Ten dzień może Wam uatrakcyjnić malowanie kolorowanek z ulubionymi postaciami, ich wyklejanie plasteliną lub kuleczkami z bibuły.  Możecie też przygotować dla dzieci zagadki związane z poszczególnymi postaciami, albo bajkowe kalambury. Nie zajmie też wiele czasu wydrukowanie obrazków z kilkoma bohaterami i pochowanie ich po domu w charakterystycznych dla nich miejscach. Szukanie za to może być świetną zabawą.  Bajkowe miejsca możecie też odwiedzić przy innej okazji. Tylko… polubcie i udostępnijcie ten artykuł, by Wam nie zginął. Podzielcie się nim ze znajomymi – niech wiedzą, że na Rodzinnym Kompasie mogą szukać atrakcji dla dzieci i inspiracji na różne okazje.

Znajdź na blogu:

Instagram

Connection error. Connection fail between instagram and your server. Please try again