Wcielenia Jelenia – bezpłatna wystawa w Muzeum Etnograficznym dla dzieci

Muzeum Etnograficzne dla dzieci w Warszawie ma wielu swoich zwolenników. Ja przyznaję szczerze, że albo źle trafiam, albo to miejsce mija się często z naszymi upodobaniami, bo zawsze wychodzę z dziećmi nie do koca zadowolona. Teraz, gdy pojawiła się wystawa Wcielenia Jelenia nawet się nie wybraliśmy, choć zapowiedzi ze strony Muzeum są bardzo obiecujące i brzmią tak…:

„Najmłodsza publiczność będzie mogła, podążając śladami tajemniczych kopytek, przeżyć przygodę w zaczarowanym lesie w środku miasta, odkryć klasykę ilustracji, wciągnąć się w świat legend i mitów, wziąć udział w grach i zabawach. Na starszych czeka niezwykłość, wyprawa w świat myśli mitycznej i wyobraźni ludowej, nostalgia i odrobina sentymentu, spotkanie ze współczesnymi i klasycznymi przykładami sztuki użytkowej. Wreszcie dla wszystkich – wystawa będzie możliwością przeniesienia się do leśnej oazy w samym centrum Warszawy. ”

Na miejsce pojechała Asia Zagórska z Synkiem i poniżej możesz zobaczyć Jej zdjęcia i poznać wrażenia z wystawy.

Wcielenie Jelenia

Wystawa została zorganizowana w Muzeum Etnograficznym dla Dzieci. Można ją oglądać od grudnia do 31 marca 2020 (wystawa została przedłużona). Wystawa prezentuje rozmaite wcielenia jelenia: od jaskiniowych malowideł po współczesne wystroje mieszkania z jeleniami w roli dekoracji. Dla najmniejszych zwiedzających na podłodze wyznaczona jest trasa zwiedzania poprzez ślady kopytek jelenia.

Swoją przygodę zaczniemy w zaczarowanym lesie, gdzie będziemy mieli możliwość przygotować na specjalnym talerzu potrawę dla jelenia. Dzieci w tym miejscu wykazują się dużą kreatywnością tworząc prace plastyczne. Bardzo często możemy zobaczyć na talerzu pizzę czy też lody :-).
Następnie przejdziemy przez klasykę ilustracji oraz legend, aby w końcu znaleźć się w świecie gier i zabaw poświęconych jeleniom.

Na wystawie możemy za specjalną gablotką obejrzeć kolekcję Duplo oraz Playmobil poświęconą jeleniom. Dodatkowo na podłodze rozrysowana jest popularna gra Twister poświęcona tym zwierzętom jak również na monitorze wyświetlana jest gra z jeleniami.


Na końcu wystawy znajduje się specjalny namiot w którym znajdują się maski. W nim dzieci mogą same przebrać się za zwierzęta, by zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia.

Podsumowując wrażenia z  wystawy Wcielenia Jelenia

Ta wystawa to mała, kameralna przestrzeń wystawiennicza. Wystawa jest przygotowana w żywych i energicznych kolorach i zachęca małego odbiorcę do szybkiej interakcji z otoczeniem. Syn był zachwycony, że wszystkie eksponaty były na wyciągnięcie dłoni, że miał okazję z bliska obejrzeć te zwierzęta zarówno na ilustracjach w książkach, obrazach, meblach czy też grach i zabawkach pluszowych. Byliśmy pod dużym wrażeniem wystawy i uważamy, że jest godna polecenia – szczególnie dla małych odbiorców, którzy tak naprawdę mają możliwość bliższego przyjrzenia się zwierzętom w różnych odsłonach.”

Relację oraz zdjęcia przygotowała Joanna Zagórska – Ambasadorka Rodzinnego Kompasu.

Czy Ty już widziałaś/eś tę wystawę? Podobała Ci się tam samo, jak Synkowi Asi?

Jeśli szukasz innych atrakcji koniecznie zajrzyj do mojego zestawienia 10 atrakcji dla małych dzieci w Warszawie. Poznaj też restauracje z weekendowymi animacjami dla dzieci/  i zostaw mi reakcję, komenarz, serduszko – cokolwiek, co może stanowić motywację, by pisać kolejne zestawienia i relacje. Może chcesz się podzielić swoimi zrażeniami  z wycieczek z dziećmi? Napisz do mnie – ja zawsze chętnie je czytam, a wybrane też publikuję.”

KILKA SŁÓW KOMENTARZA – RZECZ O RÓŻNORODNOŚCI

W Rodzinnym Kompasie sama najbardziej cenię to, że nie tylko moje zdanie się liczy. Ja od siebie piszę, że coś mi się podoba, Wy potwierdzacie, albo mówicie, że Waszym dzieciom też, albo właśnie, że Waszym dzieciom nie. Ja wiem, że gdybym sama pojechała ze swoimi dzieciaczkami na tę wystawę (4 i 6 lat) to nam by się nie spodobała. Oczekiwalibyśmy więcej, bo potencjał tej tematyki (zwłaszcza, że jestem wielką fanką jeleniowatych) jest gigantyczny. Natomiast jak widać dwulatek może być zafascynowany. I bardzo się cieszę, że mogę Ci pokazać taką różnorodność.

Znajdź na blogu: