Najpotężniejszy gotycki zamek na świecie – Zamek w Malborku

 

Osobiście nie byłam nigdy wielką fanką zamków – odwiedzałam tylko te największe. Od kiedy mam dzieci to się pomalutku zmienia. Natomiast gdy czytam relacje, takie jak te od Kasi, mam ochotę do opisywanych zamków jechać natychmiast. Zobacz sam/a:

„Zamek w Malborku jest chyba najbardziej znanym zamkiem w Polsce. Jest to również bezspornie największa tego typu budowla na świecie. Wszystkie zamkowe zabudowania i dziedzińce zajmują powierzchnię ponad 143 tys. m. kw.

Warownia, którą dziś znamy i oglądamy, składa się z około 12 do 15 milionów cegieł, jednak szacuje się, że pierwotnie było to… ponad dwa razy więcej, czyli 30 do nawet 50 milionów cegieł! Wiele zamkowych obiektów i murów po prostu nie przetrwało do naszych czasów. Dobrze mieć świadomość, że dzisiejszy kształt budowli w bardzo dużej mierze nie jest dziełem Krzyżaków. Zakon opuścił zamek w połowie XV wieku i od tamtego czasu warownia była wielokrotnie niszczona, odbudowywana i przebudowywana. W roku 1997 zamek w Malborku został wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Obecnie w potężnych murach mieści się muzeum, dostępne do zwiedzania z przewodnikiem lub audioprzewodnikiem (ilość audioprzewodników jest ograniczona). Grupy z przewodnikiem rozpoczynają zwiedzanie co 30 minut, a czas zwiedzania to ok. 3,5 godziny. Wszelkie dodatkowe informacje najlepiej sprawdzić na stronie www.

Dla rodzin z dziećmi Muzeum Zamkowe w Malborku przygotowało specjalną ofertę – Trasę Rodzinną, która dostępna jest od maja do września w określonych godzinach (do sprawdzenia na stronie www). Ważne: bilety, zwłaszcza na tę trasę, warto kupić on-line, żeby uniknąć ewentualnego rozczarowania, bo jeśli wybierzemy się „z marszu”, to może się okazać, że wszystko na dany dzień zostało już wyprzedane i odejdziemy z niczym.

ODKRYWCY ZAMKOWYCH TAJEMNIC

Trasa Rodzinna, czyli wyprawa szlakiem Odkrywców Tajemnic Zamkowych jest nieco krótsza niż „standardowa” trasa historyczna i jej przejście zajmuje mniej więcej półtorej godziny. Do tego trzeba doliczyć około pół godziny na dodatkowe atrakcje. Jakie? Wszystkiego dowiecie się poniżej.

Przy kasach grupę dzieci i ich rodziców przywitała odziana w piękny średniowieczny strój pani przewodnik, która rozdała młodym uczestnikom wyprawy kaptury i przedstawiła zasady zwiedzania. Dzieci dowiedziały się również, że czeka na nie specjalne zadanie: rozwiązywanie zagadek. Za poprawne odpowiedzi grupa dostawać będzie nagrody – litery, które na koniec utworzą tajemne hasło. Wyznaczono jednego z uczestników do zapisywania liter na woskowej tabliczce, po czym zakapturzeni odkrywcy uformowali drużynę rycerzy i wyruszyli na podbój zamku.

Zwiedzanie rozpoczęło się od prezentacji stworzonego przez Krzyżaków systemu ogrzewania budynków. Później poznaliśmy sekrety zamkowej kuchni. Następnie zajrzeliśmy do pomieszczeń, w których radzono i przyjmowano gości. Szukaliśmy śladów kul armatnich, oglądaliśmy studnię i zamkową kaplicę, przyjrzeliśmy się biciu monet, dowiedzieliśmy się też wielu interesujących rzeczy o bursztynach. Pani przewodnik opowiadała bardzo ciekawie, informacje dostosowane były do wieku dzieci, które znalazły się w grupie. Bez większych problemów rozwiązywano kolejne zagadki, zdobywając poszczególne litery. Na koniec okazało się, że owszem, mamy hasło, ale jest ono po łacinie… jednak uważnie słuchające dzieci nie miały trudności z jego przetłumaczeniem na polski. Udało się!

 

Po zwiedzeniu zamku pani przewodnik zaprowadziła grupę do samej „prawej ręki” Wielkiego Mistrza Krzyżackiego. Dzieci musiały podać hasło, żeby stanąć przed obliczem Wielkiego Mistrza. Tam odbyło się uroczyste pasowanie na Odkrywcę Tajemnic Zamkowych. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom, który osobiście wypełnił atramentem za pomocą prawdziwego gęsiego pióra (trzeba było wpisać na dyplomie swoje imię i datę). Później wszyscy mogli wziąć udział w sprawdzianie rycerskich umiejętności: była walka mieczem, bieganie po równoważni oraz tor przeszkód i strzelanie z kuszy. Po tych wszystkich atrakcjach nie było obowiązku opuszczenia zamku, można było jeszcze swobodnie się po nim pobłąkać.

PODSUMOWANIE

Trasa Rodzinna to naprawdę znakomita propozycja dla dzieci w wieku do ok. 8-10, a nawet 12 lat. Młodsze też nie będą się nudzić, bo całe zwiedzanie przygotowane jest stricte „pod dzieci” i bardzo dla nich ciekawe. Przewodnicy potrafią zainteresować i zaktywizować najmłodszych. Korzystają również dorośli, bo niektórych informacji próżno szukać podczas „standardowego” zwiedzania. Natomiast ze starszymi dziećmi można wybrać się w dłuższą trasę. Osobiście zwiedzałam zamek w Malborku już kilka razy i nadal nie mam dosyć.”

Więcej informacji logistycznych, w tym adres, telefon znajdziesz we wpisie na mapę atrakcji: Zamek w Malborku. 

Relację oraz zdjęcia przygotowała Katarzyna Ausz – Ambasadorka Rodzinnego Kompasu.

 

PODRÓŻUJESZ Z DZIECKIEM?

Poznaj moje GRY zaprojektowane specjalnie do auta, by dzieci nie nudziły się w trasie.

Zobacz też MAPKI ZDRAPKI, na których dzieci chętnie zaznaczają, gdzie były. Są wersje w wielu różnych grafikach na Polskę, Europę i świat.

Zobacz też Pamiętnik podróżny dla dzieci. Jedyny taki na rynku notatnik do gromadzenia wspomnień z wycieczek, który dopasowuje się do Was.  Jest rozszerzony  wersji do samodzielnego druku PDF lub w wersji gotowej księgi.

Jeśli natomiast lubisz pięknie gromadzić wspomnienia to zerknij na personalizowane ALBUMY NA ZDJĘCIA.

Wersja jasna i ciemna.

 

Znajdź na blogu: