Zamek w Malborku

Miejsce ciekawe na rodzinny wypoczynek.

O ZAMKU W MALBORKU

Zamek w Malborku został wzniesiony przez zakon krzyżacki. Początkowo był siedzibą wielkich mistrzów zakonu i władz Prus Zakonnych, następnie stał się również siedzibą królów Polski, choć i to nie była jego ostatnia funkcja. Obecnie zamek jest siedzibą Muzeum Zamkowego w Malborku. Jego zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem i trwa dość długo, bo aż 3,5 godziny. Pracownicy Muzeum zrobili jednak ukłon w kierunku rodzin z dziećmi i przygotowali specjalną, rodzinną trasę turystyczną która skrócona została do 1,5 godziny. Na trasie dzieci uczą się historii w przystępny sposób poprzez zabawę i rozwiązywanie zagadek. Zbierają litery, które na koniec układają się w łacińską sentencję. Wchodzą do miejsc, które zwykle nie są dostępne dla wszystkich zwiedzających, np. do celi Witold. A dodatkowo na pamiątke dostają kaptur oraz specajlny certyfikat.

Ponad dwadzieścia lat temu, malborski zespół zamkowy, został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

WARTO WIEDZIEĆ

W poniedziałki zwiedzanie zamku jest bezpłatne. Należy jedynie opłacić przewodnika lub audioprzewodnik (poniżej 10 zł). Niestety w poniedziałki może nie być możliwe zwiedzanie trasy rodzinnej – należy to sprawdzić przed przyjazdem kontaktując się z Muzeum.

Zwiedzanie zamku odbywa się z przewodnikiem lub audioprzewodnikiem i trwa ok. 3,5h. Warto mieć na nogach wygodne obuwie.

Są takie dni, kiedy Zamek w Malborku szczególnie warto odwiedzić. Wtedy bowiem organizowane są różne pokazy, np. Oblężenie Malborka, nocne zwiedzanie zamku w sezonie letnim i zimowym,czy okresy, w których organizowane są  pokazy światła i dźwięku, czy w czsie Międzynarodowego Biennale Ekslibrisu Współczesnego.

W zamku znajdują się dwie restauracje oraz kilka sklepów z pamiątkami.

Osoby lubiące zwiedzać zamki powinny wiedzieć, że ciekawe obiekty znajdują się równieżw Nidzicy, Kętrzynie i Giżycku. Natomiast w Szczytnie znajduje się zamek, który został opisany przez Henryka Sienkiewicza w opowieści Krzyżacy. Warto go odwiedzić, gdy dziecko przerabia lekturę.

Źródło informacji i zdjęć: http://www.zamek.malbork.pl

 

1 review

  1. Trasa rodzinna

    Trasa rodzinna opisana na naszym blogu

    https://www.atrakcyjne-wakacje-z-dzieckiem.pl

Rate and write a review

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Starościńska 1
Malbork 82 pomorskie PL
Get directions
  • Atrakcje dla przedszkolaków (3-6)
  • Atrakcje dla starszaków (7+)