Zamek Lidzbarski

Miejsce ciekawe na rodzinny wypoczynek.

O ZAMKU

Zamek Lidzbarski to inaczej Muzeum Warmińskie, które wita turystów gotyckimi, potężnymi, surowymi murami. Ta gotycka rezydencja powstała jako siedziba biskupów warmińskich na terenach pruskich. Rezydowały tutaj wibitne osobowości takie jak Mikołaj Kopernik, czy Ignacy Krasicki. Zwiedzać tu można piwnice, zbrojownię, główne kondygnacje, gdzie można podziewać galerie malarstwa polskiego XIX i XX wieku. Prawdziwym skarbem tego zamku są jednak sale z przepięknymi sklepieniami.

Najfajniejsze jednak w zamku jest to, że można w nim wypożyczyć stroje i na czas zwiedzania zamienić się w królewnę, czy hrabię (koszt wypożyczenia stroju to kilka złotych) :-).

Warto wiedzieć

Wstęp na dziedziniec zamku jest bezpłatny. Bez opłat również można zwiedzać wystawy stałe w środy.

Niedaleko Lidzbarka Warmińskiego znajduje się Diabelski Kamień z Bisztynka. Nie jest to zwykły kamień, a drugi co do wielkości głaz w naszym kraju. Jego obwód wynosi 28 metrów :-).

W zamku znajduje się pełna skarbów biblioteka. Kiedyś to właśnie w niej znaleziono Kronikę Galla Anonima, czyli pierwszą spisaną historię Polski. Warto zatrzymac się w tym miejscu i przejrzeć biblioteczne zasoby szukając takich pozycji, które Was najbardziej zaintrygują.

W Lidzbarku Warmińskim znajdziesz tez pierwsze w tym rejonie termy. Obiekt składa się z części sportowej i rekreacyjnej, w której korzystać można z szeregu atrakcji wodnych. Są to m.in. baseny, zjeżdżalnia multimedialna z efektami świetlnymi i akustycznymi, hydromasaże, bicze wodne, a także strefa saun.

Źródło informacji i zdjęć: http://lidzbark.muzeum.olsztyn.pl

Rate and write a review

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Plac Zamkowy 1
Lidzbark Warmiński 11 warmińsko-mazurskie PL
Get directions
  • Atrakcje dla przedszkolaków (3-6)
  • Atrakcje dla starszaków (7+)