Park Etnograficzny w Olsztynku

Miejsce ciekawe na rodzinny wypoczynek.

O PARKU ETNOGRAFICZNYM

Park Etnograficzny zwany jest potocznie skansenem. Jest to Muzeum Budownictwa Ludowego na powietrzu, którego “ekponaty” zlokalizowane są na ogromnym, zielonym i pięknym terenie. Można tu spacerować przenosząc się sto lat wstecz, można zajrzeć do chaty kowala, niezwykle przytulnego Kościólka, wozowni, klimatycznej karczmy, zakładu szewskiego, a także do szkoły urządzonej w klimacie całkowicie odmiennym, niż dzisiejsze obiekty edukacyjne. Moją szczególną uwagę przykuły tu spore ławki, które bardziej przypominają mi ławy kościelne niż ławki, które pamiętam ze swojej szkoły. Do tego wykonane z pięknego drewna, które odkrywa przed turystami długie godziny nauki, małe i większe przygody z pisaniem i atramentowymi kleksami. Cudo!  Dzieci na wystawie zobaczą na przykład czym bawili się ich przodkowie, poznają porcelanowe lalki ze wstążkami we włosach, czy strugane, małe wiatraczki.

Co prawda charakter parku etnograficznego, podróż w czasie do epoki sprzed wielu lat zatrzymały to miejsce w charakterze typowo muzealnym, a jednak bardzo przyaznym. Ogromny teren, mnóstwo zieleni i swobodna atmosfera sprawiają, że dzieciom powinno się tutajs podobać. Wiele jednak zależy od upodobań dziecka, a także od chęci rodziców do zainteresowania małych turystów poszczególnymi tematami.

W skansenie mieszkają także różne zwierzęta, np. kochająca marchewki koza :-). Są również owce, konie oraz pies.

Warto wiedzieć

Na terenie Muzeum znajduje się Karczma oferująca regionalne przysmaki (Karczma jest nieczynna w styczniu).

W Skansenie działa pierwsza w Polsce prawdziwa Pijalnia Ziół, w której zadbano, aby wszystko co dzieje się na miejscu było zgodne z prawidłami dawnej medycyny i ludowej wiedzy o ziołach, łącznie z architekturą i wystrojem wnętrz. Dodatkowo Pijalnia oferuje autorską markę: Mazurskie Słoiki, czyli wysokiej klasy lokalne produkty np. syrop z kwiatów sosny, syrop z kwiatów bzu czarnego, syrop pokrzywowy, syrop lipowo-rokitnikowy, syrop mniszkowy, ziołomiody, soki z aronii, dżem z malin i wiele innych. Wytwarza również płatki dzikiej róży w syropie. Takie produkty sa podobno jedną z najwspanialnszych mazurskich pamiątek.

W Olsztynku odbywają się przepiękne, kolorowe imprezy przy różnych okazjach. Warto sprawdzić ich listę na stronie obiektu i jeśli się uda odwiedzić przy ich okazji to miejsce. Wtedy można tu doświadczyć wielu ciekawych atrakcji i obejrzeć niesamowite pokazy. Dla rodzin organizowane są m.in. Dni rodziny, Rozmaitości wiejskie, Jarmark sztuki ludowej, spotkania ze zwierzętami, Dzień Pszczół, Święto Ziół, Targi chłopskie, Jarmarki Świąteczne.

Źródło informacji i zdjęć: http://muzeumolsztynek.com.pl

 

Rate and write a review

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Leśna 23
Olsztynek 11-015 warmińsko-mazurskie PL
Get directions
  • Atrakcje dla przedszkolaków (3-6)
  • Atrakcje dla starszaków (7+)