Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Miejsce idealne na rodzinny odpoczynek

O MUZEUM WSI MAZOWIECKIEJ W SIERPCU

Skansen w Sierpcu to miejsce wyjątkowe. Na walory Muzeum składają się zarówno cudownie utrzymane i wyposażone chałupy, jak i ukształtowanie terenu, pejzaże, zabytki małej architektury, drzewostan i mieszkające tu zwierzęta. Toczące się w tym miejscu życie sprawia, że odwiedziny w Skansenie są wyjątkowe. Z jednej strony pokazują wieś, jakiej niektórzy już nie pamiętają, z drugiej przywołują wspomnienia związane np. z dawnymi zabawami, które można w Sierpcu odkrywać razem ze swoimi dzieciaczkami czy wnukami na nowo.

W Muzeum Wsi Mazowieckiej zobaczymy typową dla pouwłaszczeniowej wsi mazowieckiej zabudowę, a z perełek czekają na miejscu na przykład:

  • Zespół karczemny z karczmą z Sochocina,
  • Kuźnia z Żuromina,
  • Chałupą z Drwał,
  • Zespół dworski wraz z parkiem krajobrazowym, oraz zrekonstruowanym budynkiem dworu,
  • Oryginalna siedemnastowieczna kaplica z miejscowości Dębsk,
  • Kościół wraz z dzwonnicą.

Zobacz naszą relację z wizyty w Skansenie klikająć TUTAJ. 

WARTO WIEDZIEĆ

Przy Skansenie powstał nowoczesny, doskonale wtopiony w klimat tego miejsca hotel. Jest w nim kącik zabaw dla dzieci, zewnętrzny plac zabaw, możliwość jazdy konnej, wypożyczalnia małych samochodzików i kilka innych atracji dla dzieci. Jest też basen, zewnętrze jacuzzi więc relaks odbywa się w stylu XXI wieku, za to w pięknym, wiejskim otoczeniu.

W hotelu działają dwie restauracje, do których można się udać na posiłek w czasie wycieczki. Serwują w nich duże i smaczne desery. Trzeba jednak uwzględnić fakt, że restauracje te znajdują się kawałeczek od głównych atrakcji Skansenu i trzeba do nich kilkanaście kroczkó przetuptać. Warto więc zajrzeć na początku lub na końcu wycieczki.

Karczma działająca na terenie skansenu bardziej przypomina stołówkę. Jedzenie jest przeciętne w smaku i tanie (podawane na plastikowych talerzykach).

W Skansenie działą sklepik z pamiątkami (znajdujący się przy Karczmie). Można też na miejscu nabyć różne produkty wykonane przez lokalnych rzemieślników, np. kota wystruganego i pomalowanego przez siedzącego przy chacie artystę, czy podkowę wykutą przez kowala.

Parking przy Skansenie jest duży i nasłoneczniony.

Kupując bilety warto zastanowić się nad wzięciem audioprzewodnika i wykupieniem przejazdu bryczką. Przejazd bryczką obejmuje objechanie Skansenu dookoło i trwa około 15 minut. Potem całość zwiedza się pieszo.

Drogi w skansienie są wiejskie, co oznacza piaszczyte i kurzące. Nie zakładajcie na wycieczkę pantofelków, ani najnowszych sandałków, a obuwie, które jest wygodne i łatwo da się umyć lub wyprać. Warto mieć ze sobą zapas wody pitnej, bo choć są drzewa i możńa odpocząć w cieniu to teren jest mocno nasłoneczniony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Gabriela Narutowicza 64
Sierpc 09-200 mazowieckie PL
Get directions