Muzeum Strachów Polnych

Miejsce idealne na rodzinny odpoczynek.

O MUZEUM STRACHÓW POLNYCH

Muzeum Strachów Polnych to pierwsza w Polsce a chyba i w Europie ekspozycja kilkudziesięciu strachów polnych. Figury pochodzą z różnych krajów – Słowacja, Ukraina i Polska. Nasz kraj reprezentują tutaj głównie strachy z Podkarpacia. Ideą tej ekspozycji jest zachowanie w pamięci ginącego elementu wiejskiej kultury, jakim było stawianie w polach, sadach i w pobliżu zagonów gospodarskich, strachów. Zwyczaj ten, niezwykle rozpowszechniony w społeczeństwie uprawiającym rolę, był jednym z najważniejszych i doczekał się nawet miana swoistego rytuału, ponieważ każdy gospodarz miał obowiązek wykonania strachów, które strzegły upraw. Same strachy, postrzegane jako byty opiekuńcze, były niejako reminiscencją dawnych wierzeń pogańskich, które po przyjęciu chrześcijaństwa (przynajmniej na terenie Polski lub szerzej, Słowiańszczyzny), nie straciły na znaczeniu. I… warto odnotować, że rola stracha polnego nie odnosiła się tylko do zwyczajowego odstraszania wróbli. Strachy były na wszystko, przede wszystkim na drapieżniki, które czyhały na uprawę, a więc odstraszać miały: dziki, sarny, wilki, drapieżne ptaki, a także, wierząc starym gusłom, na ludzi… No i sobie myślę, że moje dzieci (3 i 5 lat) mogłyby rzeczywiście odstraszyć. 

Warto wiedzieć:

Dobrze jest zadzwonić planując wizytę w tym miejscu. Zwiedzanie w weekendy odbywa się po uzgodnieniu telefonicznym.

Warto zwrócić uwagę na wrażliwość dziecka planując wycieczkę do tego miejsca. Zobaczcie film z tego miejsca żeby zadecydować, czy Wasze dziecko jest gotowe na tą wycieczkę, a jeśli tak, bawcie się dobrze! 🙂 Obejrzyj film TUTAJ. 

Źródło informacji i zdjęć: https://www.facebook.com/pg/Muzeum-Strach%C3%B3w-Polnych-928112127239190/about/?ref=page_internal

 

Rate and write a review

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Lubenia 36-042 Województwo podkarpackie PL
Get directions
  • Atrakcje dla przedszkolaków (3-6)
  • Atrakcje dla starszaków (7+)