Krzemionki Opatowskie

Miejsce atrakcyjne dla dzieci i dorosłych

O Krzemionkach Opatowskich

Prahistoryczne kopalnie krzemionkowskie położone są na obszarze tzw. pola górniczego, które obejmuje obszar ok. 78,5 ha. Liczbę położonych w jego obrębie prahistorycznych kopalń szacuje się na ponad 4000. Wydobywany tu szary krzemień pasiasty jest skałą, z której wyrabiano na miejscu siekierki, i to na skalę przemysłową. Naukowcy szacują, że w Krzemionkach Opatowskich wytworzono kilkadziesiąt milionów sztuk kamiennych narzędzi. W 1995 roku powołano tu rezerwat przyrodniczy.

Trasa turystyczna w Krzemionkach biegnie przez  ok. 1,5 km i jest jedynym takim obiektem na świecie  udostępnionym dla szerszej publiczności. Najciekawszy zarówno dla dzieci jak i dorosłych jest oczywiście jej pięciuset metrowy fragment poprowadzony pod ziemią, gdzie na ścianach można podziwiać okazy krzemienia pasiastego. Dzisiaj wszyscy doceniają wartość ozdobną tej najpiękniejszej odmiany krzemienia, który występuje wyłącznie w jednym miejscu na kuli ziemskiej – na ziemi Sandomierskiej.

Rekonstrukcja pradziejowej osady jest kolejną atrakcją podczas zwiedzania Krzemionek. Zajmuje ona powierzchnię ok. 1,5 ha. Mimo, iż nie jest wiernym odwzorowaniem, oglądając ją można wyobrazić sobie jak ludzie epoki kamienia i wczesnej epoki brązu organizowali przestrzeń, którą zamieszkiwali.

Stworzono tu również muzeum, w którym znajdziemy  największy zbiór zabytków związanych z górnictwem i przetwórstwem krzemienia w neolicie i wczesnej epoce brązu. Zgromadzone muzealia reprezentują wszystkie epoki, od najstarszych śladów bytności człowieka na tym terenie po czasy nowożytne.

Warto wiedzieć

Pod ziemią panują niskie temperatury 7-9 ºC, dlatego też warto zabrać ze sobą coś ciepłego, aby założyć to przed wejściem do kopalni.

W sezonie letnim w sąsiedztwie wioski funkcjonuje także warsztat garncarza, gdzie pod okiem specjalisty można samodzielnie wytoczyć gliniane naczynie.

Zwiedzanie Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu “Krzemionki” odbywa się tylko i wyłącznie w towarzystwie przewodnika (koszt jest wliczony w cenę biletu).

Źródło informacji i zdjęć:

http://krzemionki.pl/

1 opinia

  1. Zwiedzanie kopalni godne polecenia!

    Z córką byliśmy tam w lipcu i najbardziej spodobało nam się zwiedzanie kopalni. Przewodnik swoim opowiadaniem zaciekawił dzieci i sprawił ze zaangażowały się w zwiedzanie i nawet zadawały pytania 🙂

Oceń i opisz to miejsce

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *