Kopalnia Złota Złoty Stok

Miejsce atrakcyjne dla dzieci i dorosłych.

O Kopalni złoty stok

Kopalnia Złoty Stok to Muzeum Górnictwa i Hutnictwa zlokalizowana w dawnej kopalni złota i arsenu w Złotym Stoku w województwie dolnośląskim. Można tu m.in. zobaczyć 10-metrowy podziemny wodospad, a także dowiedzieć się, jak wygląda płukanie złota. Zwiedzanie podziemnej trasy turystycznej obejmuje zwiedzanie:

  • „Sztolni Gertruda” – w tej części wycieczki zobaczyć można:
  • bogatą ekspozycję map i planów kopalni z okresu od XVIII do XX wieku (w tym tajemniczą mapę Sztolni Czarnej)’
  • w gablotach dawne narzędzia górnicze i hutnicze , minerały , wystawę lamp górniczych’
  • piec muflowy, laboratoryjny piec, w którym wytapiano złoto,
  • osiemnasto wieczny wózek do transportu rudy.

W bocznych chodnikach, pełniących dawniej funkcję magazynów materiałów wybuchowych, urządzono laboratorium J. Schärfenberga, człowieka, który w pogoni za eliksirem na długowieczność uzyskał z rudy arszenikowej potężną truciznę arszenik. Sporym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się udostępniony do zwiedzania skarbiec, w którym można zobaczyć 1066 „złotych” sztabek odpowiadających 16 tonom złota uzyskanym w ciągu całego czasu pracy kopalni tj przez ok. 1000 lat.

Nazwa Sztolni natomiast związana jest z legendą o Gertrudzie – żonie która postanowiła ratować swojego męża – górnika i na własną rękę weszła do kopalni i…nigdy  z niej nie wyszła.

  •  „Chodnik Śmierci” to wykuty na wyższej kondygnacji chodnik o niezwykle ponurej historii. Tutaj bowiem skazywano na śmierć górników podejrzanych o kradzież złota. Skazańca stawiano pod ścianą, jego ręce wkładano aż po łokcie w specjalnie wykute dziury po czym otwory te wypełniano zaprawą. Nieszczęsny górnik, przytwierdzony do skały, konał w strasznych męczarniach. Szczątków ludzkich nigdy w tym miejscu nie odnaleziono, jednak na ścianach znajduje się tajemniczy jasny nalot nie spotykany nigdzie indziej w kopalni, w którym odkryto duże ilości materii pochodzenia organicznego… Z Chodnikiem Śmierci wiąże się też opowiadanie o wierzeniach górników w gnomy – pozytywne postacie, które pomagały górnikom wydostać się z kopalni w trudnych sytuacjach. 


Spragnieni wrażeń część trasy zwiedzania mogą przebyć po specjalnie przygotowanej ośmiometrowej zjeżdżalni.

  • Muzeum Przestróg, Uwag i  Apeli zlokalizowane jest na końcu trasy zwiedzania i obejmuje kolekcję tabliczek związanych głównie z przepisami BHP, z uwiecznionymi najróżniejszymi hasłami, instrukcjami i ostrzeżeniami. Często są to hasła wręcz zabawne, typu: „Nie rzucaj młotkiem, będąc na rusztowaniu” lub bardziej ambitne „Co zrobiłeś dzisiaj dla obniżenia kosztów własnych???”

Dodatkowo poza główną Trasą turystyczną jest możliwość zwiedzenia:

  • Sztolni Książęcej, czyli litej skały, której wysokość sięga miejscami 3 metrów, podczas gdy wejście jest wyjątkowo niskie. Ze Sztolnią wiąże się legenda i Księciu, który pragnął mieć żyłę złota i chcąc jej szukać w kopalni kazał wybudować wysoki chodnik, by się nie ubrudzić błotem. Górnicy wybudowali mu chodnik, ale zostawili niskie wejście, by wchodząc do tego miejsca musiął schylić głowę w hołdzie ciężkiej górniczej pracy. By zwiedzać to miejsce potrzebujemy latarek. Bezpieczne zwiedzanie obejmuje odcinek ok. 200 metrów.  Po wyjściu ze sztolni warto zwrócić uwagę na znajdującą się naprzeciwko, ukrytą za strumykiem, Sztolnie Błotną. Wypływa z niej woda tworząc przy wylocie małą studzienkę. Legenda mówi, że jest to źródełko miłości. Kto się napije z niej wody i pomyśli o osobie, którą kocha, zostanie z tą osobą już na wieki… 🙂

W Kopalni Złoty Stok dostępne są również inne atrakcje:

  • podziemny spływ wodą,
  • pokaz odlewania monet,
  • odlewanie pamiątkowej sztabki złota,
  • płukanie złota,
  • poszukiwanie minerałów na diamentowym polu.

 

WARTO WIEDZIEĆ

Chcąc skorzystać z dodatkowych atrakcji warto jest wcześniej zadzwonić do kopalni i zapytać na jakich zasadach są w danym momencie dostępne.

Źródło informacji i zdjęć: https://www.facebook.com/pg/KopalniaZlota/photos/?ref=page_internal oraz  http://www.kopalniazlota.pl/

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Złota 7
Złoty Stok 57-250 Województwo dolnośląskie PL
Get directions
  • Atrakcje dla przedszkolaków (3-6)
  • Atrakcje dla starszaków (7+)