Kopalnia Królowa Luiza

Miejsce atrakcyjne dla dzieci i dorosłych.

O KOPALNI KRÓLOWA LUIZA

“Kopalnia Królowa Luiza to podziemny park maszyn górniczych, zlokalizowany w dawnych wyrobiskach „Królowej Luizy” oraz rozbudowana przestrzeń naziemna z tematycznymi parkami rozrywkowo-edukacyjnymi. Ta część Sztolni powstała przede wszystkim z myślą o rodzinach z dziećmi.

Część podziemna prezentuje oblicze górnictwa z lat 70-tych XX wieku. Trasa wypełniona jest zarówno multimediami, jak i działającymi maszynami górniczymi. Największa z nich to kolos o nazwie KBW-3RDU – waży 28 ton i może urabiać węgiel z wydajnością do 10 ton na minutę! Duże wrażenie robią wprawiane w ruch dwa organy urabiające, uzbrojone w zestawy noży zdolnych przeciąć nawet najtwardszą skałę.

Kopalnie wydobywają węgiel na wielką skalę i to właśnie można odczuć przemierzając podziemia „Królowej Luizy”. Dwie udostępnione dla turystów ściany wydobywcze – strugowa i kombajnowa – rozciągają się na długości ponad 80 metrów i w całości zabezpieczone są hydraulicznymi sekcjami ścianowymi. Potężne siłowniki służą na tym odcinku jako wsparcie dla rąk.

Maszyn wydobywczych, które zaskoczą odwiedzających swoim kształtem i zasadą działania jest tutaj więcej. Olbrzymia piła do podcinania pokładu węglowego zwana wrębiarką, kombajn jednobębnowy czy strug ścianowy wywołują emocje nie tylko u pasjonatów surowego industrialu. Miejscami robi się bardzo ciasno – najniższe wyrobisko ma wysokość zaledwie 90 cm! W tym miejscu przydają się nieodzowne kaski górnicze.

Jedną z największych atrakcji zwiedzania podziemi „Królowej Luizy” jest przejazd górniczą kolejką karlik, dzięki której można poczuć się jak hajer jadący na szychtę.”

WARTO Wiedzieć

Wjazd do Kopalni od ulicy Mochnackiego.

Zwiedzanie zajmuje około 1,5 godziny.

Minimalny wiek dzieci zwiedzających kopalnię to 3 lata.

Temperatura na trasie jest zależna od warunków atmosferycznych na powierzchni.

Istnieje możliwość zakupu biletów online.

Źródło informacji i zdjęć: http://www.sztolnialuiza.pl/index.php/kopalnia-krolowa-luiza

Rate and write a review

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Henryka Sienkiewicza 43
Zabrze 41-800 śląskie PL
Get directions
  • Atrakcje dla przedszkolaków (3-6)
  • Atrakcje dla starszaków (7+)