Jaskinie na Kadzielni

Miejsce ciekawe dla starszych dzieci i dorosłych.

JASKINIE NA KADZIELNI – PODZIEMNA TRASA TURYSTYCZNA

Jaskinie na Kadzielni to trzy osobne krasowe jaskinie (o nazwach: Odkrywców, Prochownia i Szczelina) połączone w jeden ciąg na potrzeby trasy turystycznej. Łączna długość wszystkich korytarzy jaskiń wynosi 392 m, a różnica poziomów 21 m. Dla turystów udostępniono 140 m trasy, rozwiniętej na trzech poziomach – nie jest to może dużo… ale warto! Przewodnicy ze Świętokrzyskiego Klubu Speleologicznego oprowadzają grupy z dużym zaangażowaniem i pozytywnym nastawieniem, i opowiadają o jaskiniach tak interesująco, że słucha się ich naprawdę przyjemnie. Wśród dzieci już na samym początku duże wrażenie robi to, że muszą założyć na głowy kaski. To wygląda na prawdziwą, profesjonalną wyprawę w głąb góry! 🙂 I podczas zwiedzania, nawet wśród najmłodszych, nie ma mowy o nudzie.

Spaceruje się po naturalnym podłożu, czasem po zmontowanych schodach. Gdzieniegdzie trzeba się pochylić lub przeciskać przez szczeliny (bez obaw, nie są aż tak wąskie, żeby ktokolwiek miał w nich utknąć). W jaskiniach zobaczyć można skamieniałości koralowców, ramienionogów, głowonogów oraz stalagmity i stalaktyty.

Po zwiedzeniu jaskiń warto pospacerować po rezerwacie, zatrzymać się przy wodospadzie i spojrzeć na panoramę Kielc z punktu widokowego.

WARTO WIEDZIEĆ O JASKINIACH W KADZIELNI

Jaskinie dostępne są dla zwiedzających od 1 kwietnia do 31 października przez sześć dni w tygodniu, to jest od wtorku do niedzieli. Bardzo ważne: zwiedzanie odbywa się wyłącznie z przewodnikiem i trzeba się na nie zapisać telefonicznie (nr 695 213 381) z minimum jednodniowym wyprzedzeniem.

Średni czas zwiedzania to ok. 30 minut. Wewnątrz panuje temperatura ok. 10 stopni i trzeba się na to przygotować. Jest też wilgoć i kałuże, więc lepiej założyć zakryte buty. Wszyscy zwiedzający muszą mieć na głowie kaski (otrzymane wcześniej od przewodnika) przez cały czas pobytu w jaskiniach. Miejsce jest niedostępne dla wózków. Bezpłatny parking znajduje się w odległości kilkuset metrów od jaskiń, przy ul. Krakowskiej.

Wpis oraz zdjęcia przygotowała Katarzyna Ausz – Ambasadora Rodzinnego Kompasu.

Rate and write a review

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

aleja Legionów
Kielce 25-202 świętokrzyskie PL
Get directions
  • Atrakcje dla przedszkolaków (3-6)
  • Atrakcje dla starszaków (7+)