Jaskinia Raj

Miejsce ciekawe dla dzieci i dorosłych.

O JASKINI RAJ

Jaskinia Raj to wapienna jaskinia krasowa położona nieopodal Zamku Królewskiego w Chęcinach oraz Parku Etnograficznego w Tokarni, która należy do najpiękniejszych jaskiń krasowych tej części Europy. Naturalne korytarze mają długość 240m, jednak dla zwiedzających dostępne jest 180m.

Zwiedzanie jaskini rozpoczyna się w pomieszczeniu, gdzie zorganizowana jest wystawa poświęcona historii jaskini oraz tematyce zjawisk krasowych. W sali odwiedzający mogą zobaczyć między innymi szczątki zwierząt zamieszkujących jaskinię w czasach prehistorycznych (niedźwiedź jaskiniowy, mamut, nosorożec włochaty) oraz narzędzia z krzemienia wykorzystywane przez neandertalczyków, którzy prawdopodobnie zamieszkiwali jaskinię w końcowym okresie paleolitu średniego (około 50 tysięcy lat temu). Przejście z sali muzealnej do właściwego wnętrza jaskini odbywa się stworzoną przez człowieka sztolnią mierzącą 21 metrów. Sztolnia pełniąca rolę śluzy, sprawia, że do jaskini nie trafia ciepłe powietrze z sali muzealnej, chroniąc tym samym jej unikalny mikroklimat. Następnie prowadzi przez liczne korytarze i sale obfitujące w jeziorka, pola ryżowe oraz pełne uroku kolumny, w których można także spotkać śpiące nietoperze. Najbardziej efektowną wydaje się Sala Stalaktytowa, gdzie znajduje się największe zagęszczenie stalaktytów (sięgające miejscami nawet 300 sztuk na metr kwadratowy). Jest to najbardziej znana z sal znajdujących się w Jaskini Raj, często przedstawiana w podręcznikach szkolnych czy folderach reklamowych.

Jeśli nie mieliście okazji być jeszcze w Jaskini Raj to koniecznie nadróbcie zaległości. Jeśli zaś byliście w niej dawno to polecamy odwiedzić ją raj jeszcze, aby odświeżyć sobie wspomnienia, bo to zdecydowanie jedna z ciekawszych atrakcji dla dzieci i dla dorosłych w Chęcinach.

WARTO WIEDZIEĆ:

  • duży parking, z którego należy pokonać jeszcze około 250 metrów pieszo,
  • tylko wcześniejsza rezerwacja gwarantuje zwiedzanie,
  • temperatura w jaskini wynosi 8-10 stopnie, więc warto mieć ciepłą bluzę (nawet
    w upalne dni) zwłaszcza dla dzieci,
  • czas zwiedzania 45 minut,
  • brak możliwości robienia zdjęć (aparat/telefon może zostać zabrany przy próbie zrobienia zdjęcia).

Wpis oraz zdjęcie przygotowała Katarzyna Michałowska – Ambasadorka Rodzinnego Kompasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dobrzączka
Chęciny 26-060 świętokrzyskie PL
Get directions
  • Atrakcje dla starszaków (7+)