Hala Stulecia – Centrum Poznawcze i pokazy videomappingu

Miejsce atrakcyjne dla starszych dzieci i dorosłych.

O HALI STULECIA

Hala Stulecia jest wizytówką Wrocławia, jedynym obiektem klasy UNESCO w mieście. Zgodnie z zamierzeniami twórcy –  Maksa Berga – miało to być miejsce tętniące życiem, będące “katedrą demokracji”. Tak też się stało, bo Hala Stulecia  ponad sto lat wypełnia misję jednoczenia mieszkańców Wrocławia i jego gości, zapraszając na rozmaite wydarzenia, organizowane pod jej monumentalną kopułą.

O CENTRUM POZNAWCZYM

“Ta niezwykła edukacyjna przestrzeń przedstawia zwiedzającym historię Hali Stulecia, genezę jej powstania i przemian na przestrzeni lat, wprowadzając jednocześnie w świat architektonicznych projektów jutra. Dotykowe ekrany i mapy, makiety budowli, ponad 600 zdjęć i różnorodnych wizualizacji, interaktywne gry i zabawy nie tylko dla najmłodszych, to wszystko prezentowane jest w klimatycznie zaaranżo­wanych wnętrzach, przy użyciu najwyższej jakości sprzętu audiowizualnego.

Celem Centrum Poznawczego Hali Stulecia jest przybliżenie zwiedza­jącym obiektu klasy UNESCO, jakim jest Hala Stulecia oraz przyległych do niej malowniczych Terenów Wystawowych. Założeniem wystawy jest również stworzenie przestrzeni przyjaznej dla nowych modeli edukacji, otwierających na twórcze, samodzielne myślenie i uważne obserwowanie najbliższego otoczenia.”

O POKAZACH VIDEOMAPPINGU

Organizowane tutaj pokazy mappingu, prezentują fenomen konstrukcji tutejszego wnętrza. “Zastosowanie najnowszych technologii jest jednocześnie niepowtarzalną prezentacją video artu. W tych pokazach wnętrze niegdyś największej na świecie kopuły staje się scenerią dla specjalnej projekcji światła i dźwięku. Stała instalacja tworzy trójwymiarowe złudzenie ruchu, kruszenia i deformowania się elementów wnętrza budynku, podkreślając zarazem piękno jego surowej estetyki. Całość zsynchronizowana jest z autorską ścieżką muzyki elektronicznej. Utwór skomponowany dla Hali Stulecia i dedykowany jej betonowej kopule jest próbą muzycznego oddania ponadczasowości architektonicznych konstrukcji XX wieku.  Inspiracją dla muzyki skomponowanej przez Thomasa Vaquié był zarówno orkiestralny utwór, odbijający się w kolosalnej architektonicznej konstrukcji, jak i elektroniczna faktura, przywołująca działanie czasu…

W trakcie pokazu videomappingu wyróżniającym elementem  jest czerwone światło, rozbłyskujące w sercu kopuły.  Ten wizualny motyw nawiązuje bezpośrednio do pierwotnego założenia architekta Hali Stulecia, Maksa Berga, który chciał, aby szczyt kopuły został wypełniony karminowym szkłem. Przenikające światło słoneczne miało być jednym z elementów dekoracyjnych surowej architektury Hali. Autorzy pokazu zaznaczyli również główne elementy konstrukcyjne monumentalnej kopuły  – dwa specjalne pierścienie, spinające jej żebrową konstrukcję – o których znaczeniu można dowiedzieć się więcej na wystawie Centrum Poznawczego Hali Stulecia.”

UWAGA: Ze względu na serwisowawnie urządzeń koniecznie sprawdzajcie kalendarz pokazów TUTAJ. W tym miejscu zobaczycie też filmik z pokazu.

WARTO WIEDZIEĆ

Warto sprawdzać dostępność zwiedzania Hali Stulecia, które nie zawsze jest możliwe ze względu na odbywające się tutaj wydarzenia i imprezy sportowe.

Przy Hali Stulecia dostępny jest płatny parking. Wnętrze Hali Stulecia można zwiedzić odwiedzając Centrum Poznawcze Hali Stulecia, którego wejście, oznaczone symbolem D3, znajduje się od strony Ogrodu Zoologicznego.

Pokazy videomappingu odbywają się w ciemności. Wybierając się na nie z dziećmi warto uwzględnić ten fakt i zastanowić się, czy ten fakt nie będzie budził w dziecku strachu. Potęgować go może również muzyka, dlatego zobaczcie wcześniej filmik dostępny w powyższym linku.

Obiekt mieści się przy Wrocławskim ZOO oraz Fontannie Multimedialnej. Klikajcie w nazwę tych dwóch miejsc, by dowiedzieć się o nich więcej.

Źródło informacji i zdjęć:  www.centrumpoznawcze.pl

2 reviews

  1. Fajna lekcja historii

    Fajna atrakcja ale dla starszych dzieci od ok. 7 lat. Interaktywne zabawy wciągają dzieci i dorosłych.

  2. CIekawe miejsce

    Miejsce rzeczywiście dla nieco starszych dzieci (myślę że odpowiednie gdzieś od 6 lat). Zaletą miejsca jest fakt że zarówno dzieci jak i dorośli znajdą coś dla siebie. Minus za mały nieład organizacyjno-informacyjny. No i myśląc o zwiedzaniu Wrocławia z dzieckiem warto nabyć w zlokalizowanym przy wejściu do hali sklepiku jedną z książeczek z zadaniami/zagadkami wtedy zwiedzanie miasta dla małego podróżnika będzie o wiele ciekawsze. Poza tym polecam miłośnikom twórczości Marka Krajewskiego zobaczyć jak wygląda główna bohaterka jednej z jego książek

Rate and write a review

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wystawowa 1
Wrocław 51-618 Województwo dolnośląskie PL
Get directions