Ziemia Kłodzka z dzieckiem – najlepsze atrakcje dla dzieci

Przygotowując dla Was ten wpis zaczęłam marzyć o wycieczce w Sudety. Nie planowałam gór na ten sezon letni, a teraz żałuję. Wszystko dlatego, że na Ziemi Kłodzkiej liczba atrakcji dla dzieci i dorosłych (nie licząc samego krajobrazu i wspaniałych wypraw) jest zadziwiająca. W większości są to atrakcje niepowtarzalne. Co czeka na turystów w tej okolicy? […]

Przygotowując dla Was ten wpis zaczęłam marzyć o wycieczce w Sudety. Nie planowałam gór na ten sezon letni, a teraz żałuję. Wszystko dlatego, że na Ziemi Kłodzkiej liczba atrakcji dla dzieci i dorosłych (nie licząc samego krajobrazu i wspaniałych wypraw) jest zadziwiająca. W większości są to atrakcje niepowtarzalne. Co czeka na turystów w tej okolicy?

KOPALNIA ZŁOTA W ZŁOTYM STOKU

Kopalnia Złota - ziemia kłodzka z dzieckiem - kotlina kłodzka z dzieckiem - Rodzinny Kompas

 

W Kopalni Złota można zobaczyć m.in. 10-metrowy podziemny wodospad, a także dowiedzieć się, jak wygląda płukanie złota. Przejście podziemnej trasy turystycznej ma do zaoferowania różne opcje, a wśród nich zwiedzanie Sztolni Gertruda, Chodnika Śmierci, Muzeum Przestróg, Uwag i  Apeli, Sztolni Książęcej, Sztolni Błotnej. W Kopalni Złoty Stok dostępne są również inne atrakcje, jak podziemny spływ wodą, pokaz odlewania monet, odlewanie pamiątkowej sztabki złota, płukanie złota, poszukiwanie minerałów na diamentowym polu. Więcej o tym miejscu przeczytasz na mapie Rodzinnego Kompasu TUTAJ. Warto skorzystać z podanego numeru telefonu i zadzwonić planując wizytę, by jak najlepiej dobrać opcję trasy i bilety do wieku dzieci i naszych zainteresowań.

MINIEUROLAND

Minieuroland - atrakcje dla dzieci - Rodzinny Kompas 1

Minieuroland to przepięknie położony park miniatur, w którym na powierzchni 20 tys. m2 znajduje się 40 makiet słynnych budowli z całego świata. Wśród pięknego drzewostanu i bujnej roślinności podziwiać można wykonane z niezwykłą starannością miniatury obiektów z czasów starożytnych oraz budowle współczesnej architektury. Wśród tutejszych miniatur znajdziecie m.in. drezdeński kompleks pałacowy Zwinger, paryski Łuk Triumfalny i wiele innych, ale także wrocławski Ratusz, czy też ogromna makietę Twierdzy Kłodzkiej. To ciekawa atrakcja dla dzieci, ale również dla dorosłych.

Jeśli jedziesz z rodziną w te okolice w tym sezonie to mam dla Ciebie niespodziankę – bilet rodzinny (2+2) do Minieurolandu. Co należy zrobić, by mieć szansę go otrzymać zobacz pod koniec tego artykułu. 

Więcej na temat Minieurolandu dowiesz się TUTAJ. 

MUZEUM PAPIERNICTWA W DUSZNIKACH ZDROJUMuzeum Papiernictwa - ziemia kłodzka z dzieckiem - kotlina kłodzka z dzieckiem - Rodzinny Kompas

Dusznicki Młyn papierniczy ma już ponad czterysta lat i jest prawdziwym pomnikiem historii. Mieszczące się tutaj Muzeum to miejsce, w którym wszyscy goście przenoszą się w czasie. Znajdziesz tutaj wystawy stałe prezentujące zbiory obiektów związanych z dziejami papiernictwa.  Zbiory te mają charakter typowo muzealny jednak to nie wszystko. Tutejsi papiernicy – tak samo jak ich poprzednicy przez ponad cztery wieki – zanurzają sita w kadzi i odciskają zaczerpniętą warstwę masy papierniczej na chłonącej wodę przekładce „produkując”  w ten sposób arkusze papieru.  Odwiedzając to miejsce można nie tylko zobaczyć, jak powstaje papier, ale  również samodzielnie wyczerpać arkusz papieru uczestnicząc w specjalnych zajęciach. Papier jest tu bohaterem rozmaitych warsztatów.

Adres wraz mapką oraz więcej informacji o Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju znajdziesz TUTAJ.

STARA KOPALNIA URANU W KLETNIE

Kopalnia Uranu - ziemia kłodzka z dzieckiem - kotlina kłodzka z dzieckiem - Rodzinny Kompas

Kopalnia uranu położona jest na północnym stoku Żmijowca w Masywie Śnieżnika. W przeszłości prowadzono w niej wydobycie żelaza, srebra i miedzi. Kopalnia obejmowała 20 sztolni, 3 szyby, a sumaryczna długość wszystkich wyrobisk górniczych wynosiła ponad 37 km. Łącznie wydobyto tu 20 ton uranu. Udostępniona do zwiedzania sztolnia nr 18 znajduje się przy drodze łączącej Kletno z Sienną. Stanowi ją wyodrębniony system wyrobisk znajdujący się w północno-wschodniej , najwyżej położonej części kopalni. Zobaczyć tu można wiele atrakcyjnie oświetlonych wystąpień miejscowych minerałów (fluoryt, ametyst, kwarc i innych).

Dodatkowo uruchomiono w tym miejscu podziemną wystawę szkła uranowego oświetloną lampą UV. Szkło uranowe produkcji polskiej, niemieckiej i czechosłowackiej pochodzi z końca XIX i początku XX wieku.

Adres oraz mapkę z dojazdem do Kopalni Uranu znajdziesz TUTAJ. 

JASKINIA NIEDŹWIEDZIA

Jaskinia Niedźwiedzia - atrakcje dla dzieci Sudety - Rodzinny Kompas

Jest to najdłuższa i jedna z najciekawszych jaskiń w Sudetach. Jej korytarze mają łączną długość około 5 km. (jednak dla turystów dostępna jest jedynie ich część. Tutejszą trasę turystyczną wyróżnia dobrze zachowana szatą naciekowa jaskini oraz duża ilość kości zwierząt epoki lodowcowej. W jaskini tej znaleziono szczątki niedźwiedzia jaskiniowego, lwa jaskiniowego, hieny jaskiniowej, wilka, żubra, kuny, nietoperzy (kilka gatunków), bobra, sarny, dzika, lisa i wielu gryzoni. Duże poruszenie w jaskini budzi zakalcytowany szkielet nietoperza, z roku na rok coraz mniej widoczny ze względu na tworzące się na nim, kolejne warstwy kalcytu. W jaskini, w absolutnie wyjątkowej scenerii odbywa się pokaz światła i dźwięku. I teraz, po tych wszystkich zachętach zła wiadomość – bilety do jaskini trzeba kupować z dużym wyprzedzeniem (przynajmniej kilkutygodniowym). Jeśli ktoś z Was wybiera się na wycieczkę niech więc koniecznie sprawdzi ich dostępność jak najszybciej (jeśli nie będzie dostępnych biletów w systemie internetowym warto jeszcze zadzwonić i sprawdzić tą metodą). Więcej o Jaskini Niedźwiedziej dowiesz się TUTAJ (warto zajrzeć, bo podaję kilka istotnych szczegółów logistycznych).

 

ZJEŻDŻALNIA GRAWITACYJNA

Zjeżdżalnia grawitacyjna Czarna Żmija - atrakcje dla dzieci Sudety - Rodzinny Kompas

Czarna Żmija to chyba najdłuższa zjeżdżalnia w Polsce.  Głodni wrażeń turyści wsiadają do jednego z 33 dwuosobowych wagoników wyposażonych w hamulec, by jechać nim trasą mierzącą 950 metrów.  Na trasie przygotowane zostały 3 pętle, przejazd przez las i potok wiaduktem na wysokości 8 metrów nad potokiem. Więcej o zjeżdżalni, ograniczeniach wiekowych przeczytasz TUTAJ.

PODZiEMNA TRASA TURYSTYCZNA W KŁODZKU

Podziemna Trasa Turstyczna Kłodzko - atrakcje dla dzieci Kłodzko - atrakcje dla dzieci Sudety - Rodzinny Kompas 2

Labirynt podziemnych korytarzy i piwnic znajdujący się pod Kłodzkim Starym Miastem to potężny kawałek historii miasta i ciekawa atrakcja turystyczna. Dawniej mieszkańcy miasta rozbudowywali piwnice, by mieć gdzie trzymać rozmaite towary. Było to ważne ponieważ Kłodzko znajdowało się na skrzyżowaniu tras handlowych, a dzięki doskonałym warunkom do przechowywania towarów handlowych zyskało sławę w bliskiej i dalszej okolicy. Dzisiaj zwiedzając udostępniony dla turystów fragment podziemi można przenieść się w czasie i poznać dawne życie tego miasta, zobaczyć, jak żyło, można zobaczyć wyposażenie pralni, piekarni, kantoru kupieckiego, karczmy, katowni, więzienia i składu amunicji… Więcej szczegółów, mapkę oraz adres podziemnej Trasy Turystycznej w Kłodzku znajdziesz TUTAJ. 

GDYBY POWYŻSZYCH ATRAKCJI DLA DZIECI BYŁO WAM MAŁO

W okolicy znajdziesz jeszcze dwie atrakcje o zupełnie innym charakterze, dedykowane głównie małym turystom:

MUZEUM ZABAWEK W KUDOWIE ZDROJU

Muzeum Zabawek - ziemia kłodzka z dzieckiem - kotlina kłodzka z dzieckiem - Rodzinny Kompas

Muzeum Zabawek w Kudowie Zdroju to  miejsce, w którym dzieci ze zdumieniem i nieskrywaną radością „odkrywają” zabawki rodziców i dziadków. Wizyta tutaj sprawia ogromną radość dorosłym, którzy przenoszą się w świat zapomnianych dziecięcych fantazji.  W tym miniaturowym świecie zaprezentowane są prawie wszystkie znane formy zabawkarstwa europejskiego – od starożytności po lata 80-te XX wieku. W tutejszych zbiorach znajdują się m.in. teatrzyki domowe, szopki bożonarodzeniowe, zabawki znane z filmów, lalki i ich akcesoria, zabawki blaszane, militaria chłopięce, klocki, zwierzątka, zabawki optyczne, samograje i wiele innych. Znajduje się tu także wyposażona mini-klasa szkolna sprzed 50 lat, która u niejednego, dorosłego gościa wywołała łzy wzruszenia. Tylko uwaga – nie jest to miejsce, w którym można się bawić zabawkami, co nie wszystkim dzieciom (z oczywistych względów) się podoba.

Adres oraz mapkę z dojazdem do Muzeum Zabawek znajdziesz TUTAJ.

 

OGRÓD BAJEK

Ogród Bajek w Międzygórzu położony jest na wysokości 780 m n.p.m., pomiędzy górą Toczek a Igliczną, przy żółtym szlaku, wiodącym z Międzygórza do Marii Śnieżnej. Miejsce to ma swoja historię… Ogród Bajek założony został po I wojnie światowej przez pracownika leśnego, który z dużą wyobraźnią tworzył bajkowe postacie z korzeni drzew, szyszek, kory i umieszczał je koło swego domu. Zasadził tam również wiele drzew i krzewów ozdobnych. Po 1945 roku część eksponatów bajkowych uległa zniszczeniu lub została skradziona. Po tym czasie ogrodem zajmował się stolarz, harcerze, Urząd Miasta i Gminy w Bystrzycy Kłodzkiej , członkowie Oddziału PTTK w Międzygórzu oraz rzeźbiarze. Ogród był odbudowywany, rozkwitał i niszczony był kilkukrotnie. W końcu jednak wzniesiono nowe ogrodzenie, murki oporowe, zadaszono gontem domki, zasadzono wiele krzewów i drzew ozdobnych i teraz w miejscu tym rodzice mogą wracać myślami do bajek ze swojego dzieciństwa, a dzieci mogą poznawać bohaterów z książek i opowieści. Warto jednak udając się do Ogrodu Bajek mieć na względzie opisaną tu historię i przygotować dziecko na to, że nie jest to najnowocześniejszy park rozrywki, a bardziej wystawa z bogatą historią i olbrzymią, sentymentalną wartością.

Adres, mapkę z dojazdem do Ogrodu Bajek znajdziesz TUTAJ. 

MUZEUM ŻABY

Muzeum Żaby - ziemia kłodzka z dzieckiem - kotlina kłodzka z dzieckiem - Rodzinny Kompas

Gdyby nie fakt, że istnienie tego miejsca zadziwiło mnie bardzo to pewnie bym go nie opisała. Jednak fakt, że ktoś wpadł na taki pomysł rozbawiło mnie i oto powiadam Wam, że to pierwsze w Polsce muzeum poświęcone żabom we wszelkiej postaci. Znajduje się w małym domku na terenie Ekocentrum Parku Narodowego Gór Stołowych. Jego celem jest wyeksponowanie przedmiotów codziennego użytku wiążących się w sposób pośredni lub bezpośredni z wizerunkiem płazów a w szczególności żab. Jednocześnie prezentowane eksponaty mają na celu przybliżenie idei ochrony płazów oraz działań jakie w tym celu zostały podjęte lub będą podejmowane.  W Muzeum można podziwiać przedmioty oraz preparaty różnej wielkości, których jest już zdecydowanie ponad 3000, a pochodzą z 20 krajów świata i 6 kontynentów. Nie pobawicie się tutaj, ale możecie się uśmiechnąć i popodziwiać. A kto wie… może kiedyś dostarczycie coś ze zbiorów dziecka do tego Muzeum?

Adres oraz mapkę z dojazdem do Muzeum znajdziesz TUTAJ.

ROZDANIE BILETÓW DO MINIEUROLANDU

Bardzo się cieszę, bo dla tych z użytkowników Rodzinnego Kompasu, ktorzy jadą w Sudety mam 3 rodzinne (2+2) wejściówki do Minieurolandu. Otrzymanie ich jest bardzo proste – wystarczy w komentarzu  do tego artykułu napisać skąd ruszacie (miejscowość), co planujecie odwiedzić/zobaczyć po drodze i na miejscu.

Wybrane osoby otrzymają ode mnie zaproszenia do Minieurolandu. Rozdanie trwa do 8 lipca (właśnie w niedzielę wybiorę trzy rodziny, które wraz z Minieuroland zapraszam na bezpłatne zwiedzanie Parku miniatur).

UWAGA: Pamiętaj, że zaproszenie wysyłała będę Pocztą Polską więc potrzebuje ono kilka dni, by do Ciebie dotrzeć. Warunkiem otrzymania zaproszenia jest podesłanie mi adresu pocztowego, na który powinno zostać dostarczone lub jego odbiór osobisty w Mińsku Mazowieckim. Na decyzję o sposobie odebrania zaproszenia czekam maksymalnie do 15 lipca. Jeśli nie otrzymam potrzebnej informacji przekazuję zaproszenie innej osobie, by ktoś mógł się nim odpowiednio nacieszyć :-).

 

I JAK PODOBAJĄ CI SIĘ OPISANE ATRAKCJE DLA DZIECI NA ZIEMI KŁODZKIEJ?

Jeśli podobają Ci się takie zestawienia z propozycjami na wycieczki z dzieckiem daj mi znać. Sporo nad nimi pracuję, długo wertuję przewodniki, przeczesuję internet i gdzie tylko mogę jeżdżę lub wysyłam siostrę i wszystkich znajomych, by potem spędzić sporo czasu przy komputerze i wszystko opisać ;-). Lubię to, ale Twoje reakcje sprawiają, że lubię jeszcze bardziej ;-p.

 

PS. Zdjęcia pochodzą ze stron www opisywanych miejsc, nie są mojego autorstwa, ale zaprzyjaźniona ekipa rusza za chwilkę odkrywać powyżej opisane zakątki z aparatem i telefonami więc spodziewam się dostawy solidnej porcji fotografii. 😉

 

7 comments

 1. Martyna

  Wiele razy myśleliśmy o podróży w tamte strony.Już jutro wyruszamy.Na pierwszy ogień Wrocław:zwiedzanie Hydropolis,wizyty w ZOO,Stary Rynek i inne.Od soboty Kotlina Kłodzka planujemy odwiedzić Zamek Ksiaż, kopalnia Złota, Skalne Miasto i wiele innych.

  1. Kasia - Rodzinny Kompas

   Martyna przyjemnej wycieczki i wielu wspaniałych przygód! Niestety skoro już wyruszyliście to nie mam jak dostarczyć Wam biletów. Zapraszam jednak do udziału w rozdaniach w przyszłości. Pozdrawiam ciepło i trzymam kciuki za wiele niezapomnianych wrażeń.

   1. Martyna

    Ziemia Kłodzka jest przepiękna.Odwiedzilismy już Wroclaw,Muzeum Zabawek w Kudowie Zdrój,Błędne Skały,Wambierzyce.Kolejne atrakcje w następne dni.Może wirtualnie można przesłać bilety,chętnie byśmy skorzystali

 2. Magda

  Wybieramy się w tamte strony w sierpniu. Ruszając z Wrocławia chcemy odwiedzić Bardo (wejść na wzgórze z krzyżem i zobaczyć wszystko z góry; mąż ze starszym dzieckiem myślą o spływie pontonowym). Potem Srebrna Góra i twierdza. Potem Kłodzko i podziemna trasa, stare miasto, Twierdza Kłodzko i Minieuroland oczywiście:) Kochamy góry, więc następne jest Miedzygorze i zdobycie Śnieżnika:) W Międzygórzu chcemy też zobaczyć wodospad i rozsiane w lesie postaci z bajek:)

  Chętnie weźmiemy udział w losowaniu wejściówek do Minieurolandu-jeden wydatek mniej, a na pewno chcemy tam pojechać!:)

  1. Kasia - Rodzinny Kompas

   Magda – plan na atrakcyjną podróż macie taki, że chętnie bym do Was dołączyła. Jedna wejściówka rodzinna jest Wasza 🙂 Napisz do mnie na rodzinnykompas@gmail.com

 3. Aneta

  Wyruszamy z Warszawy. Miejsce docelowe góry Stołowe . Na pokladzie rodzice i dwie wspaniale corki 4.5 lat i 1.5 roku. Po drodze 2 dniowy pobyt we Wrocławiu na zwiedzanie Zoo i rodzinne poszukiwanie krasnali. Potem Szczeliniec Wielki, Błędne skały, snucie opowiesci wsrod kamiennych grzybow. Oraz Skalne Miasto w Czechach. Reszta jeszce do negocjacji.

  1. Kasia - Rodzinny Kompas

   Aneta – rodzinna wejściówka jest Wasza. Napisz do mnie na rodzinnykompas@gmail.com żebyśmy mogły ustalić szczegóły logistyczne, jak Wam ją dostarczę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *