Pomysły na weekend – wydarzenia, przedstawienia, filmy, warsztaty, koncerty i spacery

Tym razem weekend zapowiada się deszczowy. Przed Świętami pracowity… może jednak znajdziecie czas i chęci, by gdzieś z dzieckiem wyskoczyć. Bo jedno jest pewne – dzieciom energii nie zabraknie 😉 Podaję sporo ciekawych, ale nieświątecznych propozycji zarówno dla najmłodszych jaki dla starszaków. Na koniec, jak zawsze, przedstawienia w teatrach i filmy w kinach.

 ZAJĘCIA DLA MALUSZKÓW

GORDONKI

Jak zwykle będziemy pląsać i śpiewać melodie znane oraz improwizowane. Tym razem muzykowanie wesprzemy wstążkami i woreczkami oraz chustą animacyjną.

Kiedy i gdzie? Sobota, godz. 10:00-10:45, Muzyczna Przystań Żytnia 13/108

Sensoryka dla smyka. „Jajo”

„Jajo” – Punktem wyjścia do zajęć będzie literatura piękna dla dzieci na temat jaj oraz proste zabawy melodyczno-rytmiczne. Następnie przyjrzymy się jajkom i używając różnych narzędzi rozłożony je na części, po czym zobaczymy, do czego da się wykorzystać owe części. Nie zabraknie literatury pięknej na ten temat oraz zabaw muzycznych i ruchowych. Będziemy też malowali, kleili i lepili oraz bawili się wodą, ziemią i nasionami. Zajęcia dla dzieci do lat 3.

Kiedy i gdzie? Sobota, godz. 11:00-12:30, Muzyczna Przystań ul. Żytnia 13/108

Zaplątane opowieści z muzyką na żywo – BEZPŁATNE

„Spotkanie z opowieściami wykorzystującymi zabawy i figury sznurkowe dla dzieci od 2 roku życia.

Czy znacie zabawę sznurkową zwaną Kocia kołyską?

Jeszcze kilkanaście lat temu była bardzo popularna. Dzieci w parach potrafiły przekładać sznurki z rak do rąk urzeczone powstającymi na ich oczach różnorodnymi figurami. Każda z nich miała swoją nazwę, swoją historię i następowały po sobie w określonej sekwencji. Opowieści sznurkowe są znane w wielu kulturach i stanowią jedną z odmian przekazu ustnego. Na oczach słuchaczy opowieść wije się, zaplata i rozplata. Umysł i wrażliwość słuchacza poddane są niezwykłej grze wyobraźni – słowa, gesty, kształty przenikają się i po chwili ulatniają. Przy pomocy jednej prostej pętli kreowany jest bogaty świat opowieści – las tropikalny z wodospadem, głodny wąż, który postanawia połknąć księżyc, historia porwania królewny i mocy prawdziwej miłości.”

Kiedy i gdzie? Sobota godz. 16:00, Fundacja Sto Pociech

domowe przetwory

„Domowe przeTwory to warsztaty sensoryczno – artystyczne dla dzieci w wieku od 2 lat i ich rodziców.  Cechą wspólną tych warsztatów jest nietypowe tworzywo – materiały, produkty, przedmioty dostępne w dziecięcej codzienności, powszechnie stosowane zarówno w domu, jak i poza domem, np. mąka, sól, fasola, sztućce, deseczki, ściereczki, pudła, kamyki i patyki. W ramach warsztatów poznajemy je i twórczo przetwarzamy, szukamy alternatywnych zastosowań, ćwiczymy wyobraźnię i pobudzamy zmysły. Fundacja Sto Pociech zaprasza dzieci i rodziców do swobodnej zabawy ze sztuką i odkrywania po raz pierwszy i na nowo radości tworzenia.” Więcej informacji znajdziecie TUTAJ. 

Kiedy i gdzie? Sobota, godz. 10:30-12:00, Fundacja Sto Pociech

Wykonanie swojej lalki w Centrum Lalki w Galerii Freta

Scena Elffów zaprasza dzieci od 3 roku życia na warsztaty, podczas których maluchy wykonają własne lalki.

Kiedy i gdzie? Sobota, godz. 12:00, Galeria Freta, Rynek Nowego Miasta

Poranki muzyczne w Operze

„Uwielbiane przez dzieci niedzielne poranki w Operze to połączenie koncertu z opowieściami o instrumentach i kompozytorach, a także z zagadkami muzycznymi. Świetna zabawa i sposób na zaprzyjaźnienie z muzyką i niezwykłym miejscem, jakim jest Teatr.” Więcej informacji TUTAJ. 

Kiedy i gdzie? Niedziela, godz. 12:00, Teatr Wielki – Opera Narodowa Sale Redutowe

WARSZTATY DLA STARSZYCH DZIECI I MŁODZIEŻY 

WARSAW ANIMALS DAYS

„To wydarzenie zainteresuje zarówno dorosłych, jak i dzieci. Masa różnorodnych zwierząt w jednym miejscu: wystawy psów i kotów, zwierzęta morskie, egzotyczne i gospodarskie. Motyle. Niesamowici goście – spotkanie z Nelą Małą Reporterką oraz behawiorystką zwierzęcą Anetą Awtoniuk. Wspaniałe rywalizacje zwierząt: wyścigi psich zaprzęgów oraz pokaz agility. Pokaz Psiej Mody. Ekspozycja Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk – „Wielkie ssaki epoki lodowcowej”. To wszystko, i wiele więcej, czeka na odwiedzających największe w Polsce Targi Zoologiczne Warsaw Animals Days, które odbędą się w dniach 7-9 kwietnia 2017, w Ptak Warsaw Expo, w Nadarzynie koło Warszawy. Z myślą o niezmotoryzowanych organizatorzy przygotowali bezpłatne autobusy z centrum stolicy. Więcej informacji znajdziecie TUTAJ. 

Kiedy i gdzie? Od piątku do niedzieli, Ptak Warsaw Expo, w Nadarzynie koło Warszawy.

Dyskoteka dla dzieci

„Dyskoteka dla dzieci na stałe zadomowiła się w klubokawiarni Znajomi Znajomych… Co dwa tygodnie skutecznie roztańczamy dzieciaki razem z rodzicami. Nie przerywamy dobrej zabawy, tylko z impetem wkraczamy w wiosnę. Wszak nie ma lepszej okazji do tańca, niż pachnące wiosną powietrze!!

W myśl zasady, że zła muzyka boli całe życia, a ta dobra może je uratować, mówimy stanowcze nieeeeeeee wszędobylskim chłamowatym hitom dla dzieci. Jako młodzi rodzice, kochający swoje dzieci, postanowiliśmy organizować imprezy, na których muzyka będzie lekka, ale nie głupia, łatwa, ale nie banalna, zwiewna, ale dobra, a przede wszystkim fajna zarówno dla dzieci i ich rodziców.” Więcej informacji TUTAJ. 

Kiedy i gdzie? Sobota, godz. 14:00-17:00, Znajomi Znajomych, ul. Wilcza 58a

ZAJĘCIA Z FIZYKI

EZO Wawer Centrum Edukacyjne zaprasza na zajęcia z fizyki, podczas których dzieci dowiedzą się czym jest ciśnienie, poznają skutki działania powietrza na organizmy żywe i przedmioty na ziemi. W czasie spotkań będzie też budowany prototyp fontanny!  Więcej informacji znajdziecie na FB.

Kiedy i gdzie? Sobota, różne godziny, ul. Patriotów 303

Jak smakuje sztuka? Symbole na opak

„W jaki sposób artyści reprezentujący różne dziedziny sztuki opowiadają o Polsce? Kiedy symbole zmieniają swoje znaczenie i czym się wtedy stają? Wystawa Późna polskość stanie się dla nas pretekstem do rozmowy o różnych narodowych symbolach. Zastanowimy się z czym nam się kojarzy Polska, czym się różni godło od herbu, po co nam flaga oraz hymn. Zaprojektujemy też własne (zupełnie inne od tych, które znamy!) symbole wymyślonego państwa.” Warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku od 5 do 10 lat.  Obowiązują zapisy, więcej informacji TUTAJ. 

Kiedy i gdzie? Sobota, godz. 12:00, CSW, ul. Jazdów 2

Dlaczego wszystko przemija? Poranek filozoficzny w Polskim

„Poranki filozoficzne to cykl spotkań edukacyjnych mający na celu zachęcenie dziecka do samodzielnego myślenia oraz dodawanie im odwagi w zadawaniu trudnych pytań i w domaganiu się odpowiedzi na nie od nas – dorosłych. Prowadzącym zajęcia filozofkom towarzyszą aktorzy Teatru Polskiego Marta Alaborska i Wojciech Czerwiński, którzy prezentują fragmenty książek stanowiące przyczynek do dyskusji.

Mrówkojad zawsze okropnie się nudził, kiedy orzesznica czytała poranną gazetę.
Fragment „Innej podróży” Lotty Olsson zainspiruje uczestników do podjęcia dyskusji na temat przemijania. Czy wszystko przemija? Dlaczego? Co to jest przemijanie, czy przedmioty materialne i rzeczy nie materialne przemijają tak samo? Jak przemija człowiek? Dlaczego? Jaki jest sens przemijania? Dlaczego ludzie chcieliby czasem zatrzymać czas, a znów innym razem, aby jak najszybciej się skończył? Jakie mogłyby być skutki zatrzymania czasu? Czy istnieje początek wszystkiego i koniec wszystkiego? Gdzie jest początek czasu? Czy możemy to wiedzieć? Czy jest coś, co nie przemija lub się nie zmienia? Czy czas można zabić? A można do powołać do życia? Dlaczego mówi się czasem o paradoksie czasu?”

Warsztaty odbywają się w trzech grupach wiekowych od 6 do 11 lat. Dokładne godziny dla poszczególnych grup zobaczycie TUTAJ. W porankach dzieci biorą udział same, dlatego kupuje się bilety tylko dla nich. Jeśli zastanawiacie się, czy to może być ciekawe dla Waszych dzieci to zobaczcie ZWIASTUN. 

Kiedy i gdzie? Sobota, godz. 10:00-12:00 (w zależności od wieku), Teatr Polski

Spotkanie z ilustratorką  Krystyną Lipką-Sztarbałło – BEZPŁATNE

Spotkanie w ramach cyklu zajęć „Pracownia ilustracji” dedykowane jest dzieciom od 5 roku życia, zorganizowane przez Badet kluboksięgarnię dziecięcą. Więcej informacji TUTAJ. 

Kiedy i gdzie? Sobota, godz. 14:00-15:30,  Badet Ursynów, Al. KEN 83

Zdrowa budowa – sobotnie warsztaty architektoniczne dla dzieci – BEZPŁATNE

„Zdrowa budowa, czyli gdzie zamieszkałaby Matka Ziemia – warsztaty architektoniczne, od bajki o trzech świnkach do EKObudownictwa. Który z trzech domków najbardziej nam się podoba? Czy dostałaby on ekologiczny certyfikat BREEAM? Dzieci dowiedzą się, co jest dobre dla Ziemi, a co jest dla niej szkodliwe. Jak budować, żeby żyć w zgodzie z naturą? Pokażemy, co może zrobić każdy, także młody architekt ze śmieciami, których nie da się zniszczyć.” Spotkanie dedykowane dla dzieci od 8 roku życia. Zapisy prowadzone są TUTAJ.

Kiedy i gdzie? Sobota, godz. 11:00, Centrum Myśli Jana Pawła II, ul. Foksal 11

Zielona szkoła. Miejscy spryciarze czyli o wronie, sroce i gawronie

„Na pewno widzieliście gawrona który zrzuca pod nogi orzechy, albo wrony buszujące w śmietnikach. Ptaki krukowate to prawdziwe mądrale. Szybko się uczą, zapamiętują, potrafią liczyć… a nawet się bawić. Potrafią rozwiązywać zadania logiczne na naszych małpich kuzynów. Porozmawiamy o tym czym w ogóle jest inteligencja i jak przejawia się u ptaków.Spacery i warsztaty przyrodnicze dla dzieci w wieku od 5 lat.”

Kiedy i gdzie? Sobota, godz. 10:30, Nowy Teatr ul. Madalińskiego 10/16

Robotyka w Stu Pociechach

„Przez zabawę do techniki. Zabawa klockami LEGO połączona z programowaniem. Budujemy konstrukcje inspirowane przyrodą i techniką a potem wprawiamy je w ruch odpowiednio programując. Przy okazji poznajemy zastosowane mechanizmy, uczymy się rozumieć otaczający nas świat. Pracujemy w zespołach dwuosobowych – przez to ćwiczymy pracę wspólną, uczymy się dostrzegać i korygować swoje błędy. W zajęciach uczestniczą samodzielne dzieci (pracują w parze z innym dzieckiem) lub dzieci z rodzicami (pracują w parach rodzinnych), na ostatnie 15 min. zajęć zapraszamy wszystkich rodziców do podziwiania efektów pracy. ”
Kiedy i gdzie? Sobota, godz. 10:00, Fundacja Sto Pociech ul. Freta 20/24a

BAŚNIOWA SOBOTA – BEZPŁATNE

Do świata prosto z bajki Ośrodek Kultury w Dzielnicy Wesoła zaprasza dzieci w wieku od 5 do 9 lat.  Dzieci usłyszą opowieść o chłopcu, który dzięki pomocy delfina opuszcza tonącą wyspę, aby sprowadzić pomoc dla uwięzionych na niej ukochanych rodziców. Kto wysłucha próśb chłopca z dalekiego kraju? Czy spotka on przychylnych mu ludzi?… Wejściówki są bezpłatne, trzeba jednak odebrać darmowe bilety. Więcej informacji TUTAJ. 

Kiedy i gdzie? Sobota, godz. 16:00, Ośrodek Działań Twórczych „POGODNA” Filia Ośrodka Kultury w Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy, ul. Jana Pawła II 25

Pop up’ami opowiadam

„Warsztaty z tworzenia książeczek z ruchomymi obrazkami będą inspirowane fragmentami nagrań z Archiwum Historii Mówionej. Uczestnicy przy pomocy prostych technik, używając kolorowych materiałów o różnych fakturach, spróbują stworzyć ich trójwymiarową prezentację.” Warsztaty przewidziane są dla rodziców i dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Więcej informacji TUTAJ. 

Kiedy i gdzie? Sobota, godz. 10:30 – 12:00, Muzeum Warszawskiej Pragi ul. Targowa 50/52

Warsztaty czytelnicze w Książenicach

„W czasie spotkania: powiemy o idei powstania Książki charytatywnej dla dzieci współtworzonej przez ponad 100 osób, przedstawimy bohaterów książki, poczytamy i opowiemy bajki, które znajdą się w Książce charytatywnej. Celem akcji Książka charytatywna dla dzieci organizowanej przez Wydawnictwo Sofijka jest wydanie zilustrowanej książki dedykowanej dzieciom ze szpitali, hospicjów i domów dziecka. W książce znajdzie się 20 bajek i 10 wierszy pełnych budujących historii, przygód, pokonywania trudności i dobrych zakończeń oraz wesołych wierszyków by być przy dzieciach w trudnych chwilach i nieść uśmiech, wzmacniać, dawać siłę, wiarę, nadzieję.” Cegiełka z opłaty za spotkanie będzie przekazana na wydanie charytatywnej książki. Więcej informacji TUTAJ. 

Kiedy i gdzie? Sobota, godz. 11:00-12:30, Domowa Świetlica, ul. Marylskiego 96 lok. 3 Książenice

30-LECIE FILMU „BYŁO SOBIE ŻYCIE”!

Z tej okazji serdecznie odbędzie się spotkanie z Mistrzem i projekcja filmu „Było sobie życie” w nowej wersji HD.  Na gości czekają liczne konkursy, kolorowe przypinki, nagrody i smaczny poczęstunek.  Podczas spotkania możliwy będzie też zakup filmu ze Złotej Kolekcji jak również gier planszowych z serii “Było sobie…”.  Więcej informacji TUTAJ. 

Kiedy i gdzie?  Sobota, godz. 15.30 w Mediatece Instytutu Francuskiego, ul. Widok 12

„Wizyta u króla” WARSZTATY RODZIN Z DZIEĆMI ZE SPEKTRUM AUTYZMU

„Gdy pałacowe wnętrza są takie wieeelkie i w niczym nie przypominają pomieszczeń, w jakich przebywamy na co dzień. Gdy z obrazów wszędzie patrzą na nas poważne twarze w dziwnych strojach. Gdy nie wolno niczego dotknąć, głośno rozmawiać ani się śmiać… to właściwie po co do takiego miejsca mają chodzić dzieci? Serdecznie zapraszamy rodziny z dziećmi (7–10 lat) ze spektrum autyzmu na cykl warsztatów rodzinnych, aby przekonać się, że warto poznawać to, co nieznane, a minione wydarzenia i obyczaje wcale nie muszą być nam takie obce i odległe oraz że naprawdę warto zadawać pytania i poszukiwać odpowiedzi.”

Kiedy i gdzie? Sobota, godz. 14:30-16:00, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

KONCERT MAGICZNE OGRODY MUZYCZNE

„Czego słuchają słonie?  Czy rytm bywa dziurawy? Co to właściwie jest muzyka i czym różni się od hałasu? Mnóstwo frapujących pytań i zaskakujących odpowiedzi znajdziecie w nowym programie Magicznych Ogrodów Muzycznych. Inspiracją do koncertu stała się książka Zuzanny Kisielewskiej pod tytułem „12 półtonów”.  W eksperymentach i zabawach towarzyszyć nam będzie gotowe do muzycznych psikusów The New Warsaw Trio oraz ilustracje Jerzego Gruchota i Wojciecha Kossa. Spotkanie poprowadzi Anna Szawiel.”  Wydarzenie dedykowane jest dla rodzin z dziećmi w wieku 6-10 lat. Więcej informacji TUTAJ.

KIEDY I GDZIE? Niedziela, godz. 10:30 oraz 12:00, PROM Kultury Saska Kępa

Dlaczego róże w Bułgarii pachną najpiękniej?

Zamek Królewski w Warszawie zaprasza na niedzielne spotkanie dla rodzin z dziećmi z cyklu Szlakiem orientalnych opowieści Dlaczego róże w Bułgarii pachną najpiękniej? Bułgarskie opowieści muzyczne z Doliny Róż to wyprawa do malowniczej Bułgarii. Usłyszymy piękną opowieść, wspólnie zaśpiewamy oraz zatańczymy. Po bajce będzie możliwość samodzielnej gry na instrumentach. Spotkanie dla rodzin z dziećmi od 3 do 9 lat. Więcej informacji TUTAJ. 

Kiedy i gdzie? Niedziela, godz. 12:00, Zamek Królewski, pałac Pod Blachą

Rodzinne poranki operowe: Sprzedana Narzeczona

Spektakl przygotowany jest dla dzieci na podstawie znanej i lubianej na całym świecie opery komicznej czeskiego kompozytora Bedřicha Smetany. Jej akcja rozgrywa się dawno temu na wsi w Czechach. Zakochana para – Marzenka i Jenik, musi pokonać opór rodziców dziewczyny, nie zgadzających się na ich ślub. Jenik wymyśla zabawny i skuteczny sposób.

Kiedy i gdzie? Niedziela, godz. 10:30 lub 12:15, Teatr Warszawskiej Opery Kameralnej, al. Solidarności 76b.

SPACERY

 

Warszawski Bzik w terenie – Stołeczne Safari – BEZPŁATNE

Zapraszamy na wędrówkę tropem stołecznych lwów. Na nietypowe warszawskie safari wyruszymy zaopatrzeni w aparaty fotograficzne spod kamienicy „Pod św. Anną” na rynku Starego Miasta pod numerem 31. Prowadzenie: Ryszard Mączewski, prezes fundacji „Warszawa1939.pl”.

Kiedy? Niedziela, godz. 12:00

 

 PRZEDSTAWIENIA W TEATRACH

Teatr Małego Widza już wyprzedał wszystkie bilety na ten weekend. Zostały ostatnie propozycje dla najmłodszych widzów i kilka ciekawych przedstawień dla starszych dzieci.

  • „Raz dwa trzy” będzie grane w niedzielę będzie zajmowało milusińskich od 1 roku do 4 lat w Teatrze Niewielkim
  • „Wesołe koty” będą bawiły dzieci od 2 do 8 lat w Teatrze Maskarada w niedzielę
  • „Kot w butach” zabawiał będzie dzieci od 3 roku życia w niedzielę w Scenie Elffów
  • „Brzydkie kaczątko” to propozycja Kina Praha na niedzielę dla dzieci od 3 do 8 roku życia
  • „Śpiąca królewna” to propozycja Teatru Guliwier na sobotę i niedzielę dla dzieci od 5 roku życia
  • „Grzeczna” to premiera dedykowana dzieciom od 8 roku życia do obejrzenia w Teatrze Baj w sobotę  i niedzielę
  • „Pasja” to poważny spektakl dla widzów od 10 roku życia grany w Teatrze Lalka w sobotę i niedzielę
  • „Wróbelek Felek na tropie wiosny” to spektakl, który zabawiał będzie dzieci w sobotę w Hotelu Boss podczas Kiermaszu Wielkanocnego

BAJKI I FILMY W KINACH

  • „Piękna i Bestia” , czyli magia ożywa na nowo na ekranach Multikina! To najnowsza aktorska wersja klasycznego filmu animowanego. To nie pierwszy raz, gdy studio Walta Disneya ponownie bierze na warsztat jeden ze swoich przebojów…
  • „Munio: Strażnik księżyca”  to opowieść o pewnej magicznej krainie i wesołym psotnik – Munio, który niespodziewanie i ku zaskoczeniu wszystkich zostaje wybrany do arcyważnego zadania – wraz z bohaterskim Stalonem mają strzec Księżyca i Słońca. Dla beztroskiego i kochającego zabawę Munia to nie lada wyzwanie, a przed nim zadanie przywrócenia porządku na Niebie…
  • „Balerina” – 11-letnia Felicja od zawsze marzy o tym, by zostać baleriną w paryskiej operze. Razem z najlepszym przyjacielem ucieka z sierocińca, by spróbować swych sił w paryskiej szkole baletu.
  • „LEGO® BATMAN: FILM”  – „Batman, Robin i Joker w kontynuacji przebojowego animowanego hitu „LEGO: Przygoda”! Tym razem złożony z klocków LEGO Mroczny Rycerz z Gotham musi obronić swoje miasto przed zakusami nikczemnego Jokera. Na szczęście ma sprzymierzeńców w postaci sieroty Robina, córki komisarza Gordona – Barbary oraz wiernego kamerdynera Alfreda.”
  • „Barbie w świecie gier” – Gdy Barbie zostaje w magiczny sposób wciągnięta w świat swojej ulubionej gry wideo, staje się jedną z pojawiających się w niej, ścigających się na wrotkach postaci. W grze poznaje nowych przyjaciół i razem dowiadują się, że pewien złośliwy Emotkowy Wirus chce przejąć kontrolę nad całą grą. Barbie musi przemieniać się oraz wykazać się niespotykanymi umiejętnościami i nieszablonowym sposobem myślenia, aby ocalić zespół i wygrać grę.
  • „Ozzy”  to przesłodki beagle, ukochany pieszczoch całej rodziny. Kiedy jego właściciele Susan, Ted i Paula wyjeżdżają w daleką podróż do Japonii, jego życie wywraca się do góry łapami. Ozzy trafia do luksusowego spa dla psów, okazuje się być prawdziwą szkoła przetrwania.
  • „Sing” – w świecie zamieszkanym przez zwierzęta teatr prowadzony przez koalę Bustera Moona popada w tarapaty. Ostatnią szansą na przetrwanie jest wielki konkurs, który pomoże odnaleźć najpiękniejszy głos świata. Głos, który ocali teatr…
  • „Vaiana: Skarb oceanu” – Jest to komputerowo animowana opowieść o przygodach nastolatki, która, chcąc dokończyć dzieła swych przodków, wyrusza w niebezpieczną misję. Podczas podróży poznaje potężnego niegdyś półboga Maui. Od tego momentu wspólnie żeglują przez bezmiar oceanu, który nie szczędzi im karkołomnych przygód, obfitujących w spotkania z ogromnymi potworami.

Przyjemnego weekendu!

Jeśli zaglądacie, korzystacie wciśnijcie LUBIĘ TO, skomentujcie, udostępnijcie znajomym. To dla mnie motywacja do publikowania zestawień.

Znajdź na blogu: