Zabytkowa Kopalnia Srebra

Miejsce ciekawe dla całych rodzin.

O KOPALNI – HISTORIA I TERAŹNIEJSZOŚĆ

Najpierw były kopalnie… a dopiero później Tarnowskie Góry. Działalność górniczą prowadzono na tych obszarach już ok. III-IV w. n. e., a pierwszym oficjalnym dokumentem mówiącym o wydobyciu metali w okolicach dzisiejszych Tarnowskich Gór była bulla papieża Innocentego II z 1136 roku (!). Znalazła się w niej wzmianka o „kopaczach srebra”. Jednak samo miasto jeszcze wtedy nie istniało. Dopiero ponad dzi sięć wieków później, na przełomie XV i XVI stulecia, miejscowy chłop odnalazł na swoim polu bryłę cenn go kruszcu i to rozpętało swoistą „gorączkę srebra”. Dzięki której powstała osada górnicza, nazwana z cz sem Tarnowskimi Górami („gory” to po staropolsku kopalnie lub szyby wydobywcze).

Miejsce to ma więc bardzo ciekawą i sięgającą daleko wstecz historię. Kopalnia Srebra prowadziła działalność wydobywczą aż do roku 1913, kiedy to złoża definitywnie się wyczerpały. W roku 1921 Tarnowskie Góry znalazły się w granicach Polski. Szybko powstały plany udostępnienia kopalni do zwiedzania dla turystów, których w latach 30-tych było już całkiem sporo. Niestety, wybuch II Wojny Światowej plany te zn weczył, lecz do pomysłu powrócono w latach 50-tych. Zrealizować go udało się dopiero w roku 1976.

W tej chwili zwiedzanie Kopalni to nie tylko wędrówka po podziemnych szybach i korytarzach. Muzeum Górnictwa, znajdujące się w nadszybiu kopalni, jest nowoczesnym – na miarę XXI wieku – centrum edukcji o tarnogórskim wydobyciu kruszców srebra, ołowiu i cynku, gdzie można obejrzeć  filmy i ciekawe prezentacje multimedialne. Dodatkowo, w holu głównym Kopalni znajduje się ilustrowane kalendarium najważniejszych wydarzeń w historii tarnogórskiego przemysłu górniczego i hutniczego. Jest też wystawa minerałów i sklep z atrakcyjnymi skarbami ziemi. Natomiast na zewnątrz czeka na zwiedzających Skasen Maszyn Parowych – przechadzając się po nim można cofnąć się w czasie do wieku niesamowitych parowych wynalazków. Od wiosny do jesieni po Skansenie jeździ mała kolejka wąskotorowa – pociąg z czterema wagonikami, mogącymi pomieścić 16 osób. Rozstaw szyn kolejki ma zaledwie 7 i ćwierć cala, czyli ok. 18,5 cm. Atrakcji więc nie braknie.

 

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Zabytkowa Kopalnia Srebra czynna jest przez cały rok (w styczniu zamknięta w poniedziałki). Tuż obok znajduje się bezpłatny parking. Zwiedzanie nie jest przystosowane dla osób niepełnosprawnych, nie ma też możliwości wprowadzenia do środka wózków dziecięcych. Bilety można kupić przez Internet (na określony dzień i godzinę), albo na miejscu w kasie. Turyści łączeni są w grupy i zwiedzają Kopalnię tylko i wyłącznie z przewodnikiem. Zdarza się – zwłaszcza w sezonie letnim – że na wejście trzeba zaczekać (można w tym czasie zwiedzić Skansen Maszyn Parowych na zewnątrz). Na miejscu jest też restauracja. 

Trasa turystyczna o długości prawie dwóch kilometrów prowadzi przez korytarze położone ok. 40 m pod ziemią. Część trasy (ok. 270 m) to przepływ łodziami. Trzeba pamiętać, że w Kopalni przez cały rok panuje stała temperatura ok. 10 stopni C. Należy więc odpowiednio się ubrać i założyć wygodne buty, najlepiej zakryte i na płaskiej podeszwie. Czas zwiedzania to ok. 90 minut.

Wpis oraz zdjęcia przygotowała Katarzyna Ausz – Ambasadorka Rodzinnego Kompasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szczęść Boże 81
Tarnowskie Góry 42-600 Śląskie PL
Get directions