Podziemna Trasa Turystyczna Kłodzko

Miejsce atrakcyjne dla dzieci i dorosłych.

HISTORIA PODZIEMNEJ TRASY TURYSTYCZNEJ W KŁODZKU

Tuż pod kłodzką starówką znajduje się labirynt podziemnych korytarzy i piwnic udostępnionych do zwiedzania. Ich powstanie zawdzięcza się działalności mieszkańców miasta, którzy od XIII do XVII wieku drążyli swoje piwnice pod budynkami Starego Miasta. Robili to by zyskać przestrzeń do przechowywania towarów i stworzyć sobie przestrzeń do handlu (Kłodzko leżało na skrzyżowaniu szlaków handlowych). Podziemne komory miały głębokość nawet 30 metrów, a niska temperatura pozwalała na długo zachować świeżość przechowywanych w nich produktów spożywczych. Dzięki temu zyskały one sławę nie tylko w najbliższej okolicy, ale również wzdłuż Bursztynowego Szlaku. W czasie wojen natomiast  podziemne komory wykorzystywane były w celach obronnych jako schrony.

O TRASIE TURYSTYCZNEJ W KŁODZKU

Podziemna trasa liczy ok. 600 metrów długości i składa się z ciągu korytarzy, pochylni i komór, Cały jej układ jest dosyć przypadkowy i uzależniony od stanu i możliwości zabezpieczenia korytarzy odkrytych w trakcie prowadzonych prac. Całość udostępnionej do zwiedzania trasy jest oświetlona i wyposażona w elementy, które wprowadzają zwiedzających w klimat XVI, XVII i XVIII – wiecznego Kłodzka, dość dobrze prosperującego, ale i targanego zbrojnymi konfliktami oraz narażonego na klęski żywiołowe. Znajdziemy tu eksponaty obrazujące życie dawnych mieszkańców miasta i sposób wykorzystania piwnic pod ich domami. Zwiedzający mogą zobaczyć manekiny naturalnej wielkości przedstawiające mieszkańców miasta w epokowych strojach (piekarza, czeladnika, kata, skazańca, praczkę), wyposażenie pralni, piekarni, kantoru kupieckiego, karczmy, katowni, więzienia i składu amunicji. Nie brakuje też elementów grozy takich jak repliki narzędzi tortur. Jedna z komór poświęcona została wojennemu wątkowi w historii miasta. Zobaczymy tu więc  skrzynie z zapasami broni, amunicji, beczki z prochem czy też halabardy. Z głośników zwiedzający usłyszą dźwięki dawnego miasta (odgłosy jarmarku, muzyka mieszczańska, odgłosy biesiadników w dawnej karczmie, odgłosy bitwy), a na interaktywnych nośnikach multimedialnych wyświetlane są animacje – na przykład wymodelowane w technologii 3D, animowane szczury, które dynamicznie reagują na ruch przechodzących osób… Jest to jedna z najciekawszych tras tego typu w Polsce. Miejsce to powinien odwiedzić każdy turysta.

Obejrzyj film znaleziony na stronie trasy, by zobaczyć, co zastaniesz na miejscu:

Warto wiedzieć

Wejście do Podziemnej Trasy Turystycznej znajduje się poniżej kościoła parafialnego Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, wyjście u podnóża twierdzy.

Źródło informacji i zdjęć: www.podziemia.klodzko.pl oraz https://www.facebook.com/PodziemnaTrasaTurystyczna/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zawiszy Czarnego 3
Kłodzko 57-300 Województwo dolnośląskie PL
Get directions
  • Atrakcje dla przedszkolaków (3-6)
  • Atrakcje dla starszaków (7+)