Podziemia Kredowe w Chełmie

Miejsce atrakcyjne dla dzieci i dorosłych.

O podziemiach

„Okazuje się, że Chełm na kredzie stoi… i to dosłownie. Skała na której leży miasto, jest wewnątrz tak dziurawa jak ser szwajcarski. Jedyny sposób aby się o tym przekonać to odwiedzenie jedynej w Europie kopalni kredy piszącej, czyli Chełmskich Podziemi Kredowych.
Podziemia te znajdują się pod centralną częścią starej części Chełma. Dawniej były tu mury obronne miasta i otaczająca je fosa.  Najdłuższy chodnik chełmskich podziemi kończy się szybem wentylacyjnym dokładnie w miejscu dawnego, nieistniejącego już ratusza.

Tak naprawdę to ta podziemna kopalnia kredy nigdy nie była prawdziwą kopalnią. Dlaczego? Bo już od XIII w. górnikami-amatorami byli niemal wszyscy mieszkańcy Chełma.  Do dziś zachowały się wyżłobione w skale niewielkie wykusze służące do ustawiania kaganków i świec. Kredę tą z łatwością można było sprzedać wędrownym kupcom z całego kraju, a za zarobione pieniądze bez trudu utrzymać rodzinę. Była ona cennym surowcem służącym do produkcji farb, pudrów kosmetycznych, lekarstw, stosowano ją w malarstwie jako podłoże dla barwników organicznych, służyła do wyrobu pasteli oraz w ceramice i budownictwie.  Aby wzmocnić gospodarkę Chełma zachęcano ludzi różnej narodowości do osiedlania się w mieście. Zaowocowało to rozwojem osadnictwa szczególnie środowiska żydowskiego, które znane jest ze swej operatywności handlowej. I gdy tak rozwijał się handel, pod domami chełmian dynamicznie rozwijały się też prywatne kopalnie. Chełmianie wytrwale drążyli korytarze w ścianach swoich piwnic, aż z czasem zaczęły one łączyć się z szybami wydrążonymi przez sąsiada, te z kolei z wyrobiskami kolejnego sąsiada… i w ten sposób powstawał jeden wielki, wielopoziomowy labirynt, którego głębokość sięga nawet do 20m pod ziemią.” I który można obecnie zwiedzać 🙂

Do zwiedzania przygotowana została oświetlona i zabezpieczona trasa turystyczna o długości 2km.  Trasa turystyczna rozciąga się pod chełmską starówką, ulicami Lubelską, Lwowską, Kopernika… w czasie zwiedzania przewodnik objaśnia kolejno pod jakimi ulicami znajdują się korytarze. Wewnątrz można oglądać wiele ekspozycji archeologicznych i górniczych. Wiele emocji wśród najmłodszych wzbudzają plastikowe nietoperze i pająk ptasznik wiszące nad głowami zwiedzających. Atrakcją jest też możliwość spotkania z Bieluchem, który występuje w postaci ducha lub białego niedźwiedzia.”

 

WARTO WIEDZIEĆ

Zwiedzanie trwa około 50 minut.

W kopalni temperatura wynosi około 8 stopni – warto zadbać o odpowiednie ubranie i obuwie.

Zwiedza się z kaskiem na głowie.

Źródło informacji i zdjęć: http://www.podziemiakredowe.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Lubelska 55
Chełm 22 lubelskie PL
Get directions
  • Atrakcje dla przedszkolaków (3-6)
  • Atrakcje dla starszaków (7+)