13 zwykłych miejsc, które mogą zafascynować Twoje dziecko

Są takie miejsca, które fascynują dzieci. Miejsca, w których z jednej strony toczy się zwykłe życie, a z drugiej dzieją się rzeczy, z punktu widzenia naszych pociech, magiczne i ciekawe… Niektórzy z nas bywają w nich często, inni prawie wcale. Najczęściej wpadamy do tych miejsc załatwić coś na szybko i wybiegamy w jeszcze większym pędzie. Ja […]

Są takie miejsca, które fascynują dzieci. Miejsca, w których z jednej strony toczy się zwykłe życie, a z drugiej dzieją się rzeczy, z punktu widzenia naszych pociech, magiczne i ciekawe… Niektórzy z nas bywają w nich często, inni prawie wcale. Najczęściej wpadamy do tych miejsc załatwić coś na szybko i wybiegamy w jeszcze większym pędzie. Ja proponuję z wizty w zwykłym miejscu zrobić niezwykłą przygodę. W zwykły dzień wybrać się do nich, by zapytać pracujące tam osoby, na czym polegają ich obowiązki, poprosić o pokazanie podstawowych narzędzi… Ja z dzieciaczkami, w niektórych już byłam „turystycznie” a inne mam w planach odwiedzić w nadchodzącym roku… Z doświadczenia jednak wiem, że ważne jest, by na spotkanie wybrać te miejsca, w krórych pracują uśmiechnięci ludzie, którzy przyjaźnie i tak zwyczajnie „po ludzku i z życzliwością” zaspokoją dziecięcą ciekawość, bez spięcia pokażą najciekawsze urywki swojej pracy. Może uda Wam się wcześniej wstąpić do tych miejsc i zapytać, czy możecie wpaść z „nietypową” wizytą z dzieckiem i kiedy byłoby najlepiej to zrobić. A jakie to miejsca? Choćby takie:

KWIACIARNIA – masz swoje ulubione miejsce, w którym sympatyczna dusza przygotowuje piękne bukiety? Znajdź tam ze swoim dzieckiem. Nie tylko po to, by kupić bukiecik. Po to, by zobaczyć kwiaciarnię od zaplecza. Dowiedzieć się skąd się biorą w niej kwiaty, jak się dba o to, by stały jak najdłużej, jak się robi bukiety i jak nazywają się poszczególne kwiaty. Może wspólnie zrobicie jeden bukiecik ozdabiając go różnymi, kolorowymi ozdobami i dopiero wtedy kupicie, by potem w domu cieszył Wasze oczy i duszę?

Darmowe atrakcje dla dzieci - Rodzinnny Kompas 7

PRZYCHODNIA WETERYNARYJNA – w dzieciństwie chciałam być weterynarzem i z uśmiechem na ustach słyszę podobne deklaracje z ust koleżanek mojej Córki… Wizyta w przychodni weterynaryjnej może być bardzo ciekawa, bo można w niej spotkać różne zwierzaczki od chomików, królików, papug po psy i koty. Dzięki temu można pokazać dziecku różnorodność zwierzęcych dolegliwości, z którymi radzą sobie weterynarze. Dziecko może na miejscu zobaczyć rozmaite narzędzia służące leczeniu zwierząt, a nawet zobaczyć salę operacyjną. Może też obejrzeć zdjęcia rentgenowskie np. psa lub kota.

STRAŻ POŻARNA – miejsce wywołujące dreszczyk emocji i entuzjazm mojego Syna. Wielokrotnie przechadzał się dookoła wozu strażackiego w pobliskiej Ochotniczej Straży Pożarnej i przyglądał strażakowi. Nie może się jednak doczekać naszej wizyty w ogromnej i fascynującej dla niego Komendzie Powiatowej Straży Pożarnej. Tam czeka na niego zachwycający świat…

KOMENDA POLICYJNA – mój Synek ma szczęście do przyjaznych Policjantów. Kiedy widzą jak na ulicy stoi zapatrzony na radiowóz włączają „koguta” ku jego ogromnej radości. Kiedyś, na wakacjach, radiowóz zatrzymał się i policjanci pozwolili mu wejść do środka i wypróbować różne rzeczy. Do tego pani policjantka podzieliła się z nim swoim drugim śniadaniem w postaci pokrojonych marchewek. Miał wtedy dwa lata i to była najwspanialsza atrakcja na wakacjach. I po co jechać setki kilometrów?

WIEJSKIE GOSPODARSTWO ze zwierzętami w roli głównej. Nie zawsze trzeba jechać do drogiej agroturystyki (choć te często są absolutnie wspaniałe). Czasem wystarczy skorzystać z polskiej gościnności w pobliżu. My mamy takie gospodarstwo nieopodal swojego miejsca zamieszkania. Ależ to przygoda dla dzieciaków! Krowy i konie grają tam główne skrzypce i dzieciaki mówią o nich na okrągło po wizycie u „Stasia Farmera”.  W zeszłym roku z kolei w sąsiedniej wsi wybrali się z Babcią do Pani, która ma owce i kózki. Akurat były małe kózki, które karmili z butelki. Szał i radość i przyjemność nie tylko dla dzieci, ale też dla gospodarzy, którzy mogą na to bezinteresowne szczęście popatrzeć.

Darmowe atrakcje dla dzieci - Rodzinnny Kompas 1

BIBLIOTEKA zapewne część z nas w niej była z dzieciaczkami. Jeśli jednak nie miałaś/eś do tej pory okazji wybrać się do książkowego raju z pociechą to polecam. Przyjemnie jest patrzeć, jak dziecko samodzielnie wybiera książeczki. Do tego w czytelni często są dostępne też gry planszowe, w które możecie zagrać na miejscu. To fajny element na rozgrzanie się w czasie zimowego, czy odpoczynek w czasie letniego spaceru.

Darmowe atrakcje dla dzieci - Rodzinnny Kompas 2

TARGOWISKO – wizyta na targu to fajna przygoda. Pamiętam nasz „rynek” z czasów mojego dzieciństwa. WYdawał mi się taki ogromny. Trzymałam się mocno rodziców, by się nie zgubić. Dziś patrzę na niego z sentymentem i wiem, że jest taki… mały :-). Perspektywa się zmienia. Daj dziecku pieniążek – niech coś samo kupi na targowisku.

Darmowe atrakcje dla dzieci - Rodzinnny Kompas 3

PRACOWNIA KRAWIECKA – mamy to szczęście, że u nas szyje Babcia i temat znany jest nam doskonale. Jednak, kto nie ma takiej atrakcji może wstąpić do pracowni z dzieckiem. Krawcowa ma mnóstwo ciekawych narzędzi i akcesoriów! Cała gama kolorowych nici, naparstków, igieł, gumek, koronek, materiałów, guzików, dodatków… To fascynujący, kolorowy świat.

Darmowe atrakcje dla dzieci - Rodzinnny Kompas 4

STACJA PKP – miejsce docelowe wielu spacerów mojego Syna od kiedy nauczył się chodzić. Uwielbia! Ciekawa jest poczekalnia, znajdujące się w jej pobliżu kioski z gazetami, kasy, w których można kupić bilet. I wreszcie same perony, nadjeżdżające i odjeżdżające pociągi. Oczywiście nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie wsiedli do dłużej stojącego pociągu, by konduktor pokazał nam, jak wygląda kabina maszynisty i całe to oprzyrządowanie do prowadzenia pociągu :-). Niektóre dzieci fascynują się autobusami podobnie jak mój Syn pociągami – zawsze wtedy można udać się na DWORZEC AUTOBUDOWY. Jeśli natomiast mieszkasz w pobliżu Warszawy atrakcyjny może okazać się również PRZYSTANEK METRA z całym tym przechodzeniem przez bramki, kasowaniem biletów itd. 

Darmowe atrakcje dla dzieci - Rodzinnny Kompas 5

WARSZTAT SAMOCHODOWY – frajda dla wielu dzieciaków! Jeśli masz zaprzyjaźnionego mechanika to z pewnością pokaże on Twoim dzieciom takie ciekawostki, że ho ho! Kanał do naprawiania samochodów i to, jak samochód wygląda od spodu. Mnóstwo narzędzi do naprawy auta, zmieniania opon…

MYJNIA SAMOCHODOWA – moje dzieci bardzo lubią jeździć na myjnie ręczną i patrzeć, jak woda spływa po szybach. Czasem pomagają, czasem przeszkadzają, czasem skaczą po „kałuży”. Mała rzecz, a cieszy. Można też pokazać dziecku myjnię automatyczną. Nuda? Patrzę na moje dzieci i wiem, że tylko dla nas. Dzieci mają ten niezwykły dar patrzenia na świat przez fascynujące okulary…

Darmowe atrakcje dla dzieci - Rodzinnny Kompas 6

Wszystkie te miejsca mogą być dla dziecka fascynujące. Są tylko dwa warunki. Pierwszy – Ty jako rodzic musisz otworzyć się na tą przygodę, jako na coś ciekawego. Po drugie musisz trafić na odpowiednią osobę, która pokaże Ci swoje miejsce pracy ciekawie – inaczej temat spalony. Na szczęście i o jedną i o drugą rzecz możesz się zatroszczyć, by zupełnie bezpłatnie spędzić z dzieckiem ciekawie czas. A pewnie miło będzie jeśli w ramach podziękowania wręczycie jakiś przygotowany w temacie rysunek, czy czekoladki. 🙂

SZUKASZ CZEGOŚ INNEGO?

Interesują Cię atrakcje dla dzieci o bardziej komercyjnym charakterze? Nie czujesz się w roli przewodnika po „zwykłym świecie”? Zajrzyj na MAPĘ atrakcji dla dzieci lub skorzystaj z WYSZUKIWARKI i znajdź coś ciekawego w swojej okolicy.


Mam nadzieję, że w tekście już znalazłaś/eś trochę inspiracji na wycieczki z dzieckiem. Zachęcam Cię również do:

  • przeglądania MAPY atrakcji dla dzieci. Jestem przekonana, że znajdziesz na niej wiele miejsc, które Cię zaskoczą i nabierzesz ochoty na wycieczki.
  • korzystania z WYSZUKIWARKI, dzięki której możesz przeglądać atrakcje dla dzieci naniesione na mapę Polski. To narzędzie umożliwia znalezienie ciekawych miejsc po kategoriach lub miejscowościach, dodatkowo pomaga w znalezieniu ciekawych przystanków na różnych trasach.
  • polubienia mojego fp na Facebooku. Dzięki temu będę mogła informować Cię, gdy pojawią się nowe wpisy z pomysłami na wycieczki lub relacje z odwiedzonych przez Rodzinny Kompas miejsc.
  • zaglądania do nas od kuchni przez obserwację mojego Instagrama.
  • oglądania filmów Rodzinnego Kompasu na YouTube. Filmy pokazują dużo więcej niż zdjęcia. Dzięki nim można praktycznie poznać “atmosferę” miejsc, które odwiedzamy i łatwiej jest podjąć decyzję, czy Tobie i Twoim dzieciom się tam spodoba.
  • czytania Bloga, a na nim relacji z wizyt w najciekawszych miejscach, zestawień z propozycjami na rodzinne wycieczki, dziecięcych przewodników po polskich miastach, informacji o obniżonych cenach biletów i wielu, wielu innych ciekawych tekstów. udostępniania treści, które uważasz za wartościowe znajomym (w szczególności tym mającym dzieci).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *